| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate un magnet deregla un ceas?

11 răspunsuri:
| onisorhoha a răspuns:

Eventual un ceas cu, cuc

| georgesur a răspuns:

Simplu, magnetizind angrenajele(rotitele) facute din materiale feromagnetice.Astfel la fortele de frecare se adauga forte de atractie /respingere magnetice care duc la dereglari.Mult mai expuse sunt ceasurile mecanice; cele complet electronice nu pot fi dereglate deoarece nu au nici un angrenaj din mat feromagnetic.

| AngellSthefan a răspuns:

Foarte simplu acele ceasului sunt metalice

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca magnetii atrag tot magneziul si nu mai funtioneaza

| Dvmass a răspuns:

Simplu! Ceasurile au componente din metal şi dacă se apropie un magnet toate componentele se opresc find atrase de magnet...am 11 ani si stiu raspunde, na!

| JulieWoof a răspuns:

Ceasul are mecanisme fine si cu magnetul il dereglezi. Daca ti un magnet langa un ceas mecanic ceasul se va opri

| Todosi_Ioana_1989 a răspuns:

Ceasurile au componente din metal şi dacă se apropie un magnet toate componentele se opresc fiind atrase de magnet.

Alte răspunsuri
| Petcu_Zoica-iulia_1983 a răspuns:

Ceasurile au componente din metal și dacă se aproprie un magnet toate componentele se opresc fiind atrase de magnet. si am 11 ani si stiu.

| TeoDenis a răspuns:

Mersi mult