| tilika89m a întrebat:

In ce mod un magnet poate deregla un ceas?

20 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu cred ca doar daca este ceas cu mecanism mecanic.Pe vremuri, cand aveam ceasuri de masa mecanice se spunea ca nu este bine sa le punem pe tv. sau frigider unde erau campuri generate de motoare si bobine.In acest fel se magnetizeaza componentele si ceasul da eroare.La cele cu cuart, nu cred ca are importanta.

| dof21 a răspuns:

Fortele de atragere/respingere dintre magnet si mecanismele ceasului pot fi mai mari decat fortele care pun practic aceste mecanisme in miscare. O alta ilustrare poate fi urmatoarea: incerci sa impingi singur un container, dar nu poti deoarece nu ai forta necesara pentru a depasi forta gravitationala si cea de frecare. In acest caz containerul ramane pe loc.
La fel cum spunea si @anelaubed mai sus exista si posibilitatea ca dupa o perioada indelungata de timp mecanismele sa se magnetizeze in prezenta unui camp magnetic (desi nu prea mai este cazul la ceasurile de astazi deoarece mecanismele sunt facute din metale neferoase)
O zi placuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un magnet poate deregla un ceas foarte usor. Unele ceasuri au magneti. Daca polurile sunt la fel deregleaza ceasul.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu ca sunt mica

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu. temaaaaaaaaaaaaa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine...teme...nici nu stiam ca sunt la scoalaalaughingrolling on the floor

| Aℓεxąηdяą a răspuns:

Pui magnetul langa acele ceasului sau langa mecanisme.

| DenisaMaria28 a răspuns:

Pai nu-s ca doar am 11 ani

| byasocrazy a răspuns:

Eu o sa incerc sa iti explic mai pe inteles ne stiind ce clasa esti ca sa intelegi.Presupun ca esti calasa a Iv-a din moment ce intrebi,presupun ca la ora de siinte,ei bine sa zicem ca iei ceasul tau din perete si il pui langa un magnet,magnetul,sa aiba o marime mai mare, dar nu mai mare decat decat caesul.Ei bine le pui pe aceste doua obiecte una langa alta si ce se intampla? Ei bine dragul meu ceasul are acele ace care iti indica:orele, minutele, secundele.Ei bine acele ace sunt facue dintr-un ffel de fier si punandu-le langa ceas acele, sdica ceasul se deregleaza, si exista posibilitatea cu un magnet mult mai mare sa il strici.

| Dvmass a răspuns:

×Ø Ceasurile au conponentele din metal si daca apropii un magnet conponentele se opersctongue ...Si Elianna frumoasa poza!

Alte răspunsuri
| claraclarutza299 a răspuns:

Avem acelasi portofoliu!

| Mihalyi_Dani_2002 a răspuns:

Un magnet poate deregla un ceas foarte usor. Unele ceasuri sunt facute din magneti. Daca polurile lor sun la fel atunci ceasul se va deregla sau se va opri.