| AndreiroGamer96 a întrebat:

Care este modul prin care un magnet poate deregla un ceas??☺☺ ☺☺☺☺

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ceasul sa aiba carcasa din aur sau alta material neferos, atunci mecanismul ceasului se va deregla.Cum? Prin magnetizarea pieselor care astfel o vor lua razna, fiecare piesa fiind magnetizata atunci fiecare va avea un - si un + care venind in contact vor face ca unele piese sa se atraga, altele sa se respinga, deci acel mecanism va fi compromis.Chestia asta nu se poate intimpla in cazul unui ceas cu carcasa din metal pentru ca carcasa metalica protejeaza mecanismul prin magnetizarea carcasei nu si a mecanismului, ceva de genul unui scut.