| DenqOO a întrebat:

Cum post sa scap din Microsoft Word de acel subliniat rosu si serpuit al cuvintelor?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Schimbi cu limba în care scrii.

Dai nefolositor ca habar n-ai de Word, este?

| dannyel86 a răspuns:

Selectezi tot textul si trebuie sa alegi limba in care acesta este redactat. Documentul este presetat pe engleza, iar daca nu recunoaste textul tehnoredactat, il subliniaza cu rosu.
Pasii de mai jos sunt pentru Office 2010, dar cred ca se aplica si pentru versiunea 2007.
https://www.youtube.com/watch?v=ODE_AurlIiQ

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Apeși pe cuvântul subliniat și vei avea mai multe opțiuni. Dai pe "ignorați tot" și nu-l va mai sublinia. Așa fac și eu.

| GPA a răspuns:

Acea linie se referă la verificarea ortografică in limba implicită setată în Word. Poți elimina această verificare ortografică dacă te deranjează, oricum nu te încurcă cu nimic. Din Word->Opțiuni->Verificare/Proofing-> "Corectare gramaticală și ortografică în Word/When correcting spelling and grammar in word" vei debifa următoarele :

-Verifică ortografia în timpul tastării /Check spelling as you type;

-Marcare erori gramaticale în timpul tastării/Mark grammar errors as you type;

-Verificarea gramaticii și a ortografiei / Check grammar with spelling.