| costinvlad a întrebat:

Cum pot face setarile in platform.ini din siserul de UPDATE de bios ca sa am toate setarile in BIOS? Tb setat ALL=0 din ALL=1? Sau cum. Ms.

11 răspunsuri:
| costinvlad explică:

Stii cum sa modez bios in platform.ini?

Bula
| Bula a răspuns:

Ce fel de BIOS si ce program de update-are folosesti?

| DeyCj a răspuns:

Vrei să faci update/upgrade la BIOS și să restaurezi setările ce le-ai avut după aceasta operație?

| costinvlad explică (pentru Bula):

Https://www.acer.com/ac/en/US/content/support-product/7298?b=1
V1.06 si vreau sa modific inplatform.ini sa am tot in BIOS.

| costinvlad explică (pentru DeyCj):

Nu. Vreau sa deblochez Chipset Configuration, Peripheral Configuration(Fiindca pun kit gaming de tastatura, casti si mouse), absolut tot.

| DeyCj a răspuns (pentru costinvlad):

Ce placă de bază ai?

| costinvlad explică (pentru DeyCj):

E laptop. Acer Aspire A515-41G-F2SH cu Ynsideh20 Setup Utility V1.06 rev 5.0

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Nu am gasit fisierul "inplatform.ini" in pachetele pentru BIOS, doar incarcatoarele- si fisierele BINARE.
Intr-un fisier binar de BIOS nu poti include un fisier text (tip ".ini")

| costinvlad explică (pentru Bula):

Eu am dat la acel 7z setup open with winrar, am extras acelea si am gasit fisierul platform.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

La mine s-a descarcat "BIOS_Acer_1. 06_A_A.zip", care contine doar un folder "BIOS_Acer_1. 06_Windows", in care se afla un singur fisier "C5V08106.exe".
Acel executabil nu se mai poate dezarhiva /lansa pentru despachetare, deoarece sistemul blocheaza un malware inclus in partea executabila (installer-ul) fisierului la un executabil intermediar denumit "FlsHook.exe" (malware? ).

NU recomand folosirea in aceste conditii, eventual facut intai o salvare a BIOS-ului pentru caz de esec, respectiv pregatirea unui alt utilitar functional pe laptop de instalare a fisierului ".bin".

| costinvlad explică (pentru Bula):

Am inteles. Ms.