| costinvlad a întrebat:

Cum pot pune un stick USB ca hdd? Adica bag stick in slotul de hard. De unde cumpar adaptor care face de la SATA 3 la USB 2.0/3.0 NU Invers, ca sa bag Stick in slotul HDD. Ms mult de tot.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu merita sa-ti cumperi adaptor de la SATA la USB, fiindca:
- viteza de transfer va fi mica si se va reduce si viteza HDD-urilor conectate
- daca ai numar insuficient de porturi USB goale, poti folosi un distribuitor pasiv (cca. 20-30 lei) care imparte un port in 4 iesiri. La acele iesiri poti conecta echipamente USB care au alimentare proprie sau consum mic (in total pe cele 4 iesiri, curentul consumat sa nu depaseasca 500mA). Viteza HDD-ului va ramane neschimbata, iar porturile vor avea vitezele nominale.

3 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Desi nu inteleg de ce ai vrea sa faci acest lucru, uite aici un link:
https://www.aliexpress.com/......99980.html

| costinvlad explică (pentru Bula):

Ok. Ms. Eu nu vreau hdd extern. Vreau sa pun Stick ca sa fie conectat in port-ul SATA unde se afla HDD. Ms.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Un stick iti va functiona mai lent decat un hdd, iar deasupra este si mai scump si mai nefiabil.
Cu banii pe care dai pe un stick de 30Gb iti poti cumpara un HDD de 2-300Gb, cu fiabilitate si viteza mult mai mare.