| Stefan123x a întrebat:

Se poate pune un hard sata pe o placa de baza compatibila cu sata 2? Sau exista vreun adaptor pentru acesta?

Răspuns Câştigător
| frunzarescu a răspuns:

SATA1 si SATA 2 e diferenta de viteza nu de conectica.
Da, poti monta SATA1 pe o interfata SATA 2, dar va lucra la viteza de SATA 1 adica 1, 5 Gb/s in loc de 3Gb/s.
SATA 3 suporta SATA 1 si 2, iar SATA 2 suporta SATA 1.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Se poate, pentru ca cablurile de conectare sunt la fel; dar viteza va fi de sata si nu de sata2.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Se poate, doar ca viteza va fi cea mai mica, cea a HDD-ului. Din punct de vedere fizic (forma conectorilor, tensiunile de alimentare, etc.) sunt identice si compatibile intre ele doar ca viteza va fi cea mica daca nu ai SATA 2 la ambele capete.