| anonim_4396 a întrebat:

CUM POT RESCRIE SOFTUL PE UN TEL HWAEI P40LITE?
A facut ceva update-uri upgrade-uri si acum se mai aprinde doar lumina, daca sun de pe alt telefon pe acest telefon suna dar nu apare imagine pe ecran.
Daca apas de 3 ori pe butonul de stins se apuca sa sune la 112.
Daca era pusa o alarma sa sune la o anumita ora vad ca suna alarma respectiva.
Problema este ca nu mai pot debloca tastatura pentru ca nu vad nimic pe ecran in afara de lumina de fundal.
A disparut imaginea, as vrea sa il pot reseta restarta resofta

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ca sa "rescrii softul", e destul de simplu, executa un Hard Reset.
Întâi oprești de tot telefonul, apoi apeși împreună Volume Up (+) si butonul de Power...
Timp de vreo 10-20 secunde, pana apare un mesaj pe ecran, moment în care eliberezi cele doua taste.
Mai departe urmezi instrucțiunile din link.

https://www.hardreset.info/devices/huawei/huawei-p40-lite/

Insa dacă ecranul e defect și nu se mai aprinde nu o sa reușești nici asta.
Defect poate însemna că s-a deconectat fișa de alimentare, sau orice altceva...
Insa dacă spui ca se aprinde, poate ai noroc, și e doar un blocaj/conflict de soft.

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns (pentru NLS):

Mulțumesc mult! ( o să mă duc dimineață șă îi schimb ecranul )
sunt abonamentar la schimbat ecranul la telefonul acesta, o dată la 2 săptămâni ii sparg ecranul.
Acum il foloseam cu sticla sparta dar mi-a mers asa cu ea crăpată destul de bine.
Acum nu știu ce s-a intamplat, pentru ca am vazut ca se faceau ceva upgade-uri ceva udate-uri fara voia mea si il aveam in mana cand a refuzat să mai apara imagine pe ecran.
Am mai pățit asta intr-o dimineață îmi dispăruse imaginea de pe ecran dar a apărut singură într-o jumătate de oră înapoi.
Aum nu a mai vrut să reapară.
AȘ FI FOST TARE CURIOS CUM AȘ FI PUTUT EU SĂ ÎI RESCRIU SOFTUL cu mâna mea.
adica să îi repun android-ul
Oricum sunt scârbit de android-ul acesta pe care il are el direct din fabrică și mă gândeam că dacă tot a luat-o razna barimi să îi pun un android mai plăcut.
Pe mine mă enervează mult că sună telefonul asta la 112 mult prea des.
Pt ca are pe ecran acel buton pentru a suna la 112
si se tot atinge in buzunar...
Sau are pe tasta de inchis apeluri daca aps de 3 ori suna la 112
si asta ma enerveaza
ca eu apas mereu de 3 ori pe tasta inchis apeluri ca sa fiu sigur ca s-a inchis convorbirea din reflex.
Asa că aș fi vrut sa ii pun un android de la Vonino de exemplu daca ar fi mers sau de la Samsung

| NLS a răspuns (pentru zilog):

Nu se poate debloca bootloaderul din cate stiu la telefoanele Huawei de dupa P30Pro, si acesta e motivul pentru care nu poti sa pui alt custom ROM, ca pe oricare alt telefon.

Ai incercat HardReset?
Tot nu se aprinde ecranul?

| zilog a răspuns (pentru NLS):

Nu stiu daca sa resetat pentru ca nu pot vedea nimic
dar cred ca sa resetat
am incercat
este posibil sa fi repornit
sau este posibil sa nu fi vrut sa repornesca pentru ca eu deja aveam sistemul de operare incarcat
si ma astept sa imi fi aparut pe ecran vreun mesaj in care sa imi ceara voie sa ii dea restart
si eu sa nu fi confirmat si din acest motiv sa nu fi vrut sa rebooteze.
oricum ma duc dimineata cu el la serfvice-ul unde sunt abonamentar sa ii schimbe ecranul
apoi ma gandesc să merg cu el la amanetul de unde l-am cumparat să le mai dau o diferență de bani și să îmi dea un Samsung A8
că asta mi-a plăcut mult

Se vedea ziua la soare
nu dadea telefon aiurea la 112
era rezistent la socuri
pe santier
l-am scapat timp de 3 ani zi de zi pe ciment si a durat 3 ani pana cand s-a spart ecranul la sansumg A8

Sau duc si samsungul meu sa ii schimbe si lui ecranul si gata scap de stresuri