| CosminCP a întrebat:

Cum pot rezolva eroarea "E5" (sau "E05") de la imprimanta mea Canon?
Am o imprimantă Canon MP250, multifuncțională, și mi se aprinde LED-ul cu „E", „0" și „5".
Când vreau să printez ceva îmi spune că ambele cartușe (negru și color) nu sunt introduse, deși sunt acolo. Am reumplut cartușele cu câteva luni în urmă dar nu știu ce să fac pentru a folosi imprimanta... sad
Vă rog ajutați-mă, orice răspuns contează!

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Vezi daca te ajuta ceva de aici http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t473837.html
sau urmareste topicul de aici http://dan-blog.ro/forum/topic/canon-pixma-mp250 pe la pagina 2-3...
Bafta!

| CosminCP explică (pentru neluL):

Sunt aceleași pagini pe care le-am încercat înainte, dar nu au mers metodele sad
Mersi oricum!winking

| Buliga_Bianca_1992 a răspuns:

Sa stii ca si eu am la fel si sunt deja disperata va rog daca aveti o solutie scrietim.sa multumesc anticipat

| pophorea a răspuns:

La eroarea E 05 se face în felul urmator:
Se porneste imprimanta si înainte sa dea eroare se apasa repede pe butonul cu triunghi portocaliu — se tine apasat si se apasa pe butonul color timp de 5 secunde.

| Geany_Molea_1994 a răspuns:

PRIMA OARA SA AVETI IMPRIMANTA OPRITA(CAND VA APARE FOUND NEW HARDWARE PE DESKTOP APASATI CANCEL)

1. - Tine-ti apasat butonul "Cancel"(triunghiul rosu in cerc) apoi apasati butonul "Power";
2. - Dupa asta, cu butonul "Power" apasat, dati drumul la butonul "Cancel" (doar la butonul "Cancel");
3. - Tineti in continuare butonul "Power" apasat, si apasati de doua ori butonul "Cancel";
4. - Dati drumul la butoane si astepti cateva secunde pana apare cifra 0 pe display;
5. - Apasati de patru ori pe butonul "Cancel", iar la sfarsit pe butonul "Power";

Dupa aceste setari, imprimanta ar trebui sa functioneze din nou, fara probleme.

Eu asa am facut si mi-a mers. Informatiile le-am gasit si eu pe net, dupa indelungi cautari si cred ca vor fi de folos celor care s-au lovit ca si mine de aceste probleme, cu imprimanta Canon MP250.

| Geany_Molea_1994 a răspuns:

Imprimanta sa fie oprita inainte de toate
1. - Tine-ti apasat butonul "Cancel" (triunghiul rosu in cerc)apoi apasati butonul "Power";
2. - Dupa asta, cu butonul "Power" apasat, dati drumul la butonul "Cancel" (doar la butonul "Cancel");
3. - Tineti in continuare butonul "Power" apasat, si apasati de doua ori butonul "Cancel";
4. - Dati drumul la butoane si astepti cateva secunde pana apare cifra 0 pe display;
5. - Apasati de patru ori pe butonul "Cancel", iar la sfarsit pe butonul "Power";

Dupa aceste setari, imprimanta ar trebui sa functioneze din nou, fara probleme.

Eu asa am facut si mi-a mers. Informatiile le-am gasit si eu pe net, dupa indelungi cautari si cred ca vor fi de folos celor care s-au lovit ca si mine de aceste probleme, cu imprimanta Canon MP250.

| Ilinca_Gheorghe_1976 a răspuns (pentru pophorea):

Multumesc. A mers