| Plague a întrebat:

Cum scap de eroarea blue screen la windows 7? (mentionez ca am reinstalat windowsul de n ori, am sters tot ce am avut in calculator si niciun antivirus nu a gasit problema)

Răspuns Câştigător
| Bogdanux a răspuns:

Intai, spune-i amicului tau sa urmeze pasii astia:

My computer -> System properties -> in dreapta vei vedea Advanced System Settings -> la Tabul Advanced, sectiunea Startup & Recovery dai pe Settings si debifezi Automatically restart

Dupa ce a facut acesti pasi, data viitoare cand va primi eroarea, pc-ul nu va mai da restart si va putea sa ne spuna ce fel de eroare este ( in special codul erorii, de forma 0x00000... ma rog)

Sau poate instala BlueScreenView si ii va spune direct eroarea si fisierul Windows-ului care o cauzeaza.

Asteptam rezultate!

3 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Poti sa citesti ce scrie in eroarea bluescreen? Bluescreenurile pot fi semne si de probleme hardware/versiune proasta de windows. Incearca sa citesti de la ce e eroarea. Apare aleator sau in vreun moment anume? EX: Deschizi ceva program, instalezi ceva driver?

| Bob a răspuns:

@Minks, poate e problema de compatibilitate intre windows si PC/Laptop ca in cazul laptopurilor de la HP. Sau poate e PC-ul prea slab, cu memorie RAM insuficienta etc.

@Palgue, trebuie sa ne dai mai multe detalii...

| Plague explică:

De fapt eroarea ii apare unui prieten, si m-a rugat sa ii postez intrebarea. Daca imi spuneti ce sa il intreb mai exact - ca sa stiu de ce aveti nevoie pentru a determina sursa problemei - as aprecia. Mersi...