| Nessa1408 a întrebat:

Cum se poate aplica energia alternativa? Aceasta energie cuprinde si energia eoliana,hidraulica si restul?
Energia alternativa polueaza? Daca da,de ce? Si daca nu, de ce?
Funda ♥

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Se referă la stocarea energiei. Energia alternativă. În general el indică energii netradiționale și care au un impact scăzut în mediul înconjurător
Energia alternativă nu poluează. Vorbim aici de energiile regenerabile ca cea eoliană, mareomotrică, solară ș.a.m.d
n general, se considera energie alternativa acea energie care este obtinuta dintr-o sursa naturala cum ar fi mareele, caderile de apa, miscarile maselor de aer (vanturile), soarele, biomasa. Unele dintre aceste surse sunt epuizabile, iar altele regenerabile.
Iata o scurta prezentare a diferitelor tipuri de energii primare regenerabile recunoscute oficial.
http://www.energiialternative.net/
Puncte forte nu poluează, este 100% curată.
Puncte slabe trebuie să faci studii de fezabilitate înainte când amplasezi acele mori de vânt atât pe pământ cât și pe mare sau panourile solare stochează energie doar atunci când este soare.
Punct slabe din nou. Prețul exagerat de mare pe o moară de vânt. Am înțeles că ar costa undeva pe la 20 de mii de euro.

| scrigroup a răspuns:

Cum se stoceaza enerya regenerabila in Marea Britanie:
http://www.azreferate.com/......ain617.php