| Sabin2018 a întrebat:

Cum vad daca Hard disku este compatibil cu restul pieselor din pc?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orice hard este compatibil cu orice placa de baza, eu am bagat si hard de laptop in desktop

| flixbuster a răspuns (pentru RAY):

IDE in SATA ai bagat? SCSI in IDE? USB in SCSI? Zi-mi si mie cum, ca-s curioswinking

| flixbuster a răspuns:

HDD-ul trebuie sa fie compatibil cu placa de baza ca la ea il cuplezi. N-are treaba HDD-ul cu monitorul, RAM-ul sau placa video.

Asadar, verifici model HDD si model placa de baza. Daca HDD zice ca e SATA, placa de baza trebuie sa stie SATA - ideal aceeasi versiune, SATA3 HDD, SATA3 placa de baza ca sa mearga full speed. Nu-i bai daca nu-s aceeasi versiune de SATA, se inteleg si asa, dar mai pierzi la viteza. E bai insa daca HDD e IDE sau SCSI sau USB si placa de baza vrea HDD SATA.

Ideal ar fi sa dai model placa de baza si iti zice un om bun pe aici ce tip de HDD trebuie sa cauti.

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

Nu,am avut hard de ala vechi acum multi ani, dar nu ma interesa experimente de astea

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

S-a ars un laptop, aveam poze pe hard, si am bagat hardul in desktop, si a mers, am renuntat la rack, am un desktop vechi mai salvez date cateodata de la uni