| TrololoLM a întrebat:

Hei! Am o intrebare. Am un hard disk mai vechi, merge, e mai mare decat cel pe care il am acum. Exista vreo sansa sa nu fie compatibil cu restul calculatorului? thinking

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai daca este SATA (indiferent de versiune) este compatibil cu orice placa de baza SATA (tot la fel, indiferenet de versiune). daca este ATA (cu mufa mare), trebuie sa vezi daca are placa de baza conector pentru ATA. daca nu exista si convertoare SATA->ATA (care au functie si de ATA->SATA) cu care poti sa conectezi orice HDD la orice conector.

| ErrorFound a răspuns:

Da, sanse exista. Uita-te ce tip e(sata, sata 1, sata2, sata 3, Ada...) si vezi daca placa ta de baza are slot compatibil.