| Stelian2015 a întrebat:

Daca am Avast Free in calculator (m-am inregistrat cu adresa de email), il pot dezinstala pentru a instala Avast 2016 ca poate... ma gandesc... ca asta ar fi mai imbunatatit? Ce ziceti?
Ce am eu, e un Avast mai vechi și virusii nu ii depisteaza... Imi arata ca nu au fost gasiti niciunul, insa calculatorul nu merge bine, dispar foldere si nu le-am "ascuns", reapar si iar dispar. Ceva e in neregula si dau vina pe posibili virusi. S-ar putea sa gresesc, ziceti-mi voi,
Cum sa fac sa elimin virusii, de curand mi-a fost instalat si windowsul insa nu cred ca mi s-a facut devirusarea. Nu i-am cerut asta, fiindca eu credeam ca se pricepe sa faca tot ce trebuie la calculator sa functioneze perfect, nu sa ii cer eu fiecare lucru in parte.
Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Ce preferi intre f-secure si mcafee?
sau ai alta preferinta?

10 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Bun deci foloseste pentru devirusare MalwhayreBite anti malwhaire si scanezi si tu o data la 2 saptamani. Ca antivirus recomand sa il dezinstalezi daca e vechi si sa iei un avast mai nou sau chiar avira evita norton sau eset( mai multe setari care te enerveaza cateodata)Bafta cu devirusarea apropo daca mai ai nevoie de program de devirusare cauta Doctor Web lite ( e mai asa de folosit fiindca scaneaza tot si dureaza dar e oke).

| gelu1970 a răspuns:

Indiferent ce avast instalezi tot neprotejat o sa ai calculatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Si ce antivirus mi-ai putea recomanda? te rog, ma ajuti?

| K0sti a răspuns:

Pentru ca in general Avast e o gluma, ca si AVIRA, NOD, AVG...
Kaspersky sau Bitdefender, restul sunt apa de ploaie!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să-l dezinstalezi şi să instalezi altă versiune ( mai nouă, zici tu ) - după instalare va trebui să reintroduci adresa de mail!
Totuşi, dacă n-ai umblat la setări, Avast-ul îşi face ( SINGUR ) update la ultima versiune!

Poţi verifica versiune şi setările de update : Deschizi Avast din iconiţă, accesezi meniul "Setări" ( dai click pe acea "rotiţă" ), dai click pe "Actualizare", la "Definiţii viruşi" apeşi pe "tasta Actualizează", iar după actualizare dai click şi pe "tasta Actualizează" de la "Program"...

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Tu care din ele imi recomanzi? De f-secure nu am auzit. E bun? Daca am virusi mi elimina?

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de ce virusi ai in pc. instaleaza daca vrei teamviewer si apoi cand coincidem aici imi scrii in mesaj privat id si pass ca sa pot vedea ce probleme reale de infectie are calculatorul tau.
f secure de exemplu are un scaner online. poti sa il folosesti si sa vezi rezultatele.
daca vorbim de eliminarea virusilor atunci sunt diferite programe care pot ajuta. totul depinde de tipul de infectie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Am incercat o scanare cu Avastul ce-l am și uite ce imi arata:
http://i.imgur.com/nNZU5Gl.jpg

Iar pentru astia de mai jos, ca sa mi stearga mi se cere bani si am renuntat. :(
http://i.imgur.com/DnYTyyp.jpg
Asa-i ca astia i-a instalat colegu care mi-a bagat windowsul?
Am instalat fecure dar a fost si mai rau. A inceput calculatorul sa se opreasca din juma in juma de ora sa isi dea singur restart. Si l-am dezinstalat revenind din nou la avast.

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce ti-a gasit avast nu e virus. in ultimele versiuni, programele antivirus vin cu optiuni de a optimiza sistemul. insa acestea sunt pentru versiunile pro, adica cele de plata. de aceea iti spune ca nu iti poate rezolva acele probleme.
totusi ca sa fii linistit, instaleaza malwarebytes free din pagina fabricantului si da scan. daca iti gaseste ceva atunci elimini ceea ce a gasit. in general malwarebytes isi face bine treaba. la final cand il instalezi dezbifeaza optiunea " activati versiunea de proba" sau ceva de genul acesta. astfel o sa ai versiunea free ce e binevenita sa o ai in pc si sa o folosesti odata pe luna.