| Razvan_Mihai_Popescu_2001 a întrebat:

Daca am o placa de baza care suporta frecvente ca 3200/2933/2600... si am 16gb de ram care au o frecventa de 3000mhz care nu apare in lista celor suportate de placa de baza, imi vor rula pe acea placa de baza?

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Diferenta intre 2933 si 3000 nu e mare, de fapt e mai sigur sa rulezi o placa de 3000 la 2933 decat invers. Daca va merge: nu stiu, depinde de ce fel de memorie e (DDR3, DDR4), ce alti parametri mai are (in special tensiunea), etc.

Daca deja functioneaza acea placa de baza poti afla parametrii cu AIDA64.