| InSideOutYT a întrebat:

Am un ryzen 2200g și el suportă 2933 și mai înjos iar placa de baza merge pana in 3200. Pot pune ddr4 3200 chiar dacă procesorul vrea maxim 2933?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Poti, mai ales daca iti permite placa de baza. Le dai 3200 din XMP, din bios.

| InSideOutYT explică (pentru CM7YRE):

Am gigabaite a320 Jimi poți spune dacă am funcția aia

| InSideOutYT explică (pentru CM7YRE):

Am gigabyte a320m h poti să îmi spui terog dacă merge?

| CM7YRE a răspuns (pentru InSideOutYT):

Si daca iti spun si daca nu-ti spun eu, nu cred ca e greu sa intrii pe Bios sa vezi ca ai acolo XMP
https://www.youtube.com/watch?v=hE76PEpSp1I

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Procesorul nu "vrea maxim 2933MHz"
Aceea e frecventa default cu care poate lucra fara OC, respectiv fara a activa profilul XMP.

Restul ti-a zis CM7YRE.