| matrix100 a întrebat:

Daca am un dispozitiv electronic care fumctioneaza cu baterii/ acumulatori (baterii normale aa, nu ma refer la baterii de telefon ) se poate improviza/ face o smecherie care sa ia curent de la priza si sa alimenteze dispozitivul electronic? Asa am vazut la un service de aparate foto... are cineva idee cum se face?

11 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Cauti un transformator care aduce tensiunea la valoarea nominala de functionare a respetivului dispozitiv si fie instalezi o mufa pe dispozitiv legata la lamela/arcul din locasul bateriilor(la capetele bateriilor) si apoi introduci mufa transformatorului in mufa respective (doar sa ai grija la polaritate cand legi mufa) fie pur si simplu renunti la mufa de la transformator, adica tai cablul inainte de mufa si legi(lipesti) firele direct de lamela, respectiv arcul de care am spus mai sus.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Tu-ti alimentezi aparatele cu curent ALTERNATIV de la transformator, in locul bateriilor? rolling on the floor

Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi alimentator stabilizat, care are la iesire parametrii necesari aparatului electronic, pe care sa-l conectezi in locul bateriilor.
Un electronist iti poate rezolva problema, in functie de cerintele de parametrii electrice a aparatului care vrei sa-l alimentezi (tensiune, curent maxim, precizie de stabilizare al tensiunii).

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Transformatorul, adica incarcatorul de telefon de exemplu sau de laptop daca vrei, ca pana la urma asa zisul incarcator e doar un transformator, genereaza curent continuu. Asa pentru cultura ta.

| RAY a răspuns:

Exista bateri care se pot incarca, desi poti iesi ieftin si fara smecheri

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Culmea e aproape toate aparatele electronice adica televizor, monitor, PC, laptop, etc functioneaza pe curent continuu si fac asta tocmai avand integrat un transformator care pe de o parte scade tensiunea, pe de alta transforma CA in CC. un amarat de TRANSFORMATOR. Nimic mai mult.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Tu ai invatat electricitate? La gradinita? laughing

Transformatorul functioneaza cu tensiune si curent ALTERNATIV, nicidecum nu scoate curent continuu! tongue

Aparatele enumerate de tine (televizor, monitor, PC, laptop, etc.) functioneaza cu surse de alimentare in comutatie, cu niste transformatoare mici incorporate in circuitele electronice aferente. Acele circuite electronice redreseaza si stabilizeaza tensiunea /curentul alternativ, iar la iesire se obtine tensiune si curent continuu.

Unele alimentatoare (chiar si de telefoane sau pentru iluminat cu Led-uri) nici nu contin transformatoare, intreaga transformare de tensiune si curent de la priza la aparat fiind rezolvat doar de componente electronice (diode, condensatoare, rezistente etc.), cuprul si bobinarea unor transformatoare fiind mai scump decat acele componente.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"...cu niste transformatoare mici incorporate in circuitele electronice aferente..."

Niste transformatoare mici imprastiate pe ici pe colo....pe bune?!? laughing Cam cate transformatoare crezi ca ai in PC?!?
Nu mai vorbim de laptop la care transformatorul este extern, plasat pe cablul de alimentare.

"Unele alimentatoare (chiar si de telefoane sau pentru iluminat cu Led-uri) nici nu contin transformatoare, intreaga transformare de tensiune si curent de la priza la aparat fiind rezolvat doar de componente electronice (diode, condensatoare, rezistente etc.), cuprul si bobinarea unor transformatoare fiind mai scump decat acele componente."

Ce relevanta are?!? Chiar daca exista si alte metode, ceea ce am spus mai sus e foarte corect.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Mergi si fa niste cursuri primare de electricitate si electronica, altfel te faci de ras.

Eu, in PC-ul meu am o sursa de alimentare, cu un singur transformator, mic.

Te las sa-ti alimentezii telefonul si laptopul direct prin transformatoare, poate vei invata care este diferenta dintre curentul alternativ si cel continuu... tongue

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"Aparatele enumerate de tine (televizor, monitor, PC, laptop, etc.) functioneaza cu surse de alimentare in comutatie, cu niste transformatoare mici incorporate in circuitele electronice aferente."

"Eu, in PC-ul meu am o sursa de alimentare, cu un singur transformator, mic"

Mai are sens discutia? Clar nu! Sunt multe mici imprastiate, dar de fapt e unul singur...
Las-o asa cum a cazut.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Ti-am mai spus: du-te si INVATA electricitate!
Altfel te faci de ras cu afirmatiile tale... tongue