| YOSKAsibiu a întrebat:

Exista baterii sau acumulatori cu curent alternativ?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Alternatorul schimba, nu un anumit fel de baterie,

| baru a răspuns:

Alternatorul schimba, nu un anumit fel de baterie.Cred ca este vorba de acumulator auto.

| anonimg a răspuns:

Nu am auzit de așa ceva.
În schimb ai nevoie de un inversor de tensiune pe care să îl conectezi la o baterie de 12Volti, și acesta îți va transforma curentul continuu în curent alternativ (electric):
https://m.emag.ro/search/invertor+12v+220v

| Uvox a răspuns:

Nu există, nu direct.
Doar cu ajutorul unor sisteme electronice se poate transforma in curent alternativ.
Asa cum vad ca s-a raspuns deja.

| YOSKAsibiu explică:

Cred ca trebuie sa reformulez intrebarea:
- ar fi posibil sa se construiasca un acumulator / baterie curent alternativ? Stiu care este diferenta intre alternativ si continuu este o idee care pare tampita dar ar fi multe avantaje vs CC

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru YOSKAsibiu):

In acumulator sau baterie reactia este continua cu diminuare in timp deci fara ceva suplimentar nu exista baterie sau acumulator de curent alternativ