| Zmf_Alex_1989 a întrebat:

Daca am un tv cu diagonala de 80 cm cum fac sa aflu lungimea si latimea?

Răspuns Câştigător
| Adrian277 a răspuns:

Pai diagonala este egala cu suma lungimii si latimii ridicate la patrat adica
80=lungime la patrat+ latime la patrat.Acum nu am de unde sa stiu cat sunt dar daca masori una din ele o poti afla si pe cealalta aplicand Pitagora

1 răspuns:
| Pământul a răspuns (pentru Adrian277):

E ft usor lol bagi ratia lungime latime ca la istambul este o formula simpla cu unghiul bisectoarei dar ma tem sa dau asemenea rapsunsuri ca mi le baneaza ca-s teme