| vladutgabriel77 a întrebat:

Diagonala unui dreptunghi cu lungimea de 12 cm si latimea de 5 cm are... cm

5 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Lungimea diagonalei intr-un dreptunghi este egala cu radical din suma patratelor lungimii si latimii. In cazul tau, diagonala are lungimea de radical din (12^2+5^2) cm, adica radical din 169 cm, adica 13 cm.

| Yodaime a răspuns:

Pai trebuie sa folosesti TP-ul

12 la a 2 a + 5 la a 2 a = AC la a 2 a
144 + 25 = AC la a 2 a
Ac la a 2 a = 169
AC= Radicl din 169
AC= 13

Simplu...

| edith_8738 a răspuns:

13 cm. aplici teorema lui pitagora.12 la patrat plus 5 la patrat egal cu diagonala la patrat.nu e greu!

| pcman a răspuns:

Ai un calculator online pentru diagonala dreptunghiului, vezi aici: http://dan-blog.ro/calculator-diagonala-dreptunghi.html

Introduci lungimea si latimea si iti da imediat rezultatul diagonalei.

| baranbogdan a răspuns:

Pai e simplu aplici teorema lui pitagora 12 la a2 a plus 5 la 2 egal cu radical din 169 care este egal cu 13