| iwefgOficiall a întrebat:

Daca as avea un televizor Samsung smart si l-as folosi la calculator s-ar vedea bine jocurile pe el sau sa iau un monitor led ips care s-ar vedea mai bine?

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Majoritatea televizoarelor noi sunt IPS. Poți folosi fara probleme și un TV dar monitoarele noi afișează mai multe cadre pe secunda și au diferite caracteristici pentru reducerea latenței.

| iwefgOficiall explică (pentru PainTech):

Cele de la Samsung full hd nu are panou ips
doar monitoarele au asa ceva cred ca nu ai vazut un panou ips pana acum!

| PainTech a răspuns (pentru iwefgOficiall):

Am un Smart TV Samsung 4k, cand am fost sa aleg a spus ca "toate modelele expuse sunt IPS, toate sunt HDR".

Desigur ca am verificat, unghiul de la care se vede e surprinzator de mare comparativ cu alte TV-uri si monitoare care nu sunt IPS.
Acum ca ai spus, vad un contrast mai puternic decat un IPS normal.
Deci probabil sa fie un VA cu unghi ceva mai mare de vizualizare. Greseala mea.

In orice caz, ia un monitor daca vrei sa joci competitiv.

| Simpatic a răspuns:

Nu, pentru PC recomand monitor eventual daca te joci un monitor cu rata de refresh mare si raspuns cu cat mai putine milisecunde 1-6 m/s

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut, eu am LG Smart Tv si este conectat si la PC si la PS4, dupa parerea mea este fain, economisesc bani necumparand un monitor in plus. (daca vreau sa ma uit la Tv apas pe butonu imput pentru schimbarea suporutului de pe PS4 pe PC sau invers ..este 3in1 big grin mai practic) bafta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti. O sa se vada super happy