| anonim_4396 a întrebat:

Daca dau bateria de la laptop la performanta maxima, sunt sanse sa se arda placa video?

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de placa, daca ai facut overclock, daca nu se poate raci bine (de exemplu daca il tii in brate si ventilatoarele nu pot sa il raceasca) dar asta se poate intampla si daca nu e pe performanta maxima. Deci nu e niciun risc sa-l dai pe Performance.

| RAY a răspuns:

Nu se arde nimic pur simplu intri pe iluminare 100% pe baterie si perfomante mai bune

| DryIce a răspuns:

Eu stiam ca placa video sta in p0 chiar si in power save. Doar procesorul cpu scade performanta pe power save si urca la maxim la high performance. Da sunt programe ce te ajuta sa scazi sau sa cresti performantele indiferent de power mode. Ai de exemplu in bios o optiune sa bagi cpu pe power states ca sa fluctueze si el ca si placa video, un fel de auto everclock. Este optiune in bios. Daca nu activezi power states, cpu va sta la blana non stop.

| CristiChristian1999 a răspuns:

Dacă producătorul a pus acea opțiune acolo, crezi ca a pus-o pentru ca sa ia foc laptopul?
Nu îți face griji, orice opțiune din Windows e testata înainte se a fi publicata