| denis871 a întrebat:

Salut TPU.Intrebarea mea este urmatoarea: care este temperatura maxima pe care o placa video
GTX1650 o poate atinge fara sa se arda?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

In mod normal va intra singura in thermal throtteling (cauta pe google) si in cel mai rau caz o protectie iti va opri pc-ul. Nu te teme de distrugeri ca s-au gandit inginerii inainte. Totusi daca ai peste 80 grade constant recomand curatare radiatoare, ventilatoare si schimbat pasta la GPU

| Bula a răspuns (pentru UserRo10):

"Tthermal throtteling" n-ar trebui sa lase temperatura sa urce la temperatura periculoasa!
Totusi, foarte multe procesoare (si nu numai) se ard din cauza supraincalzirii.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Peste 80 grade Celsius te poti astepta oricand sa se defecteze.

| denis871 explică (pentru Bula):

Ok,multumesc! happy

| RxTx a răspuns:

| Frank51 a răspuns:

Temperatura specificată în datasheet. Am cautat acum si n-am găsit catalogul, dar în principiu la cipurile de pe procesoare si plăci video temperaturile limită sunt pe la 90-100 grade.