| petricacodrea a întrebat:

Daca mi s-a furat GPS-ul(Tomtom) se poate localiza?

5 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Te rog frumos mult de tot încearcă să gândești cu mintea ta că nu doare!
Poate îți va folosi in viață să îți dai seama singur de unele aspecte din astea tehnice și să fii tu cel ce dă răspunsul corect bazat pe analiza informațiilor tehnice despre acel produs.

Acel GPS are cartelă GSM în el?
Acel GPS era și este conectat în continuare la internet!?
Poliția din țăra ta se implică în găsirea tuturor copiilor dispăruți lucru pe care îl consider mult mai valoros si primprdial de cât un ceas cu cuc!?

Dacă acel GPS are posibilitatea să se conecteze la interent si tu ai factura contractul și in cartea lui tehnică sunt stipulate caracteristicile tehnice ale mac-urilor placilor lui de retea
atunci CIA sau KGB ar putea să te ajute conform MAC-ului device-ului respectiv
să pună toate firmele furnizoare de servicii de internet să își scaneze propriile rețele
în speranța că după aproximativ 4 zile de căutări în care ar trebui să fie exact în secunda respectivă device-ul respectiv conectat direct la internet fără ca acel internet să treacă printr-un router vechi sau firewall
și dacă acel GPS avea opțiunea să îșî aloce IP V6
doar în cazul acesta îți poate spune că primește internet din reteaua x la IP-ul y
apoi poti autoritățile de reglementare in domeniul telecomunicațiilor rugândui să îi roage pe cei de la firma respectivă de internet să pună la dispoziția instanțelor de judecată acestă informație
pentru că tu nu ai dreptul direct să beneficiezi de ea
apoi îl dai în judecată pe respectivul
cumpărător de bună credință care a cumpărat de pe un cearșaf intins pe stradă de la un om care avea si mousi strânși din gunoaie și telefoane mobile si cd-rom-uri de la ghena de gunoi si încălțăminte de copii la vânzare și ceasuri stricate
a cumpărat acel GPS
chiar are și martori că a dat bani pe el

Așa că instanța va da ordin ca acel gps să îti fie inapoiat
adica cumpărătorul de bună credință va rămâne fără el blestemându-te

și tu trebuind să plătești tot efortul tuturor autorităților implicate in rezolvarea acestui caz cât și instanța că tribunalul nu e moca eu cred că se plătește acestă manoperă.

cam asta este părerea mea care eu sunt un om tehnic care știu cum funcționează înternet-ul

tu ar fi trebuit să spui ce model de gps ai ca sa ma uit in datasheet catalog
sa vad daca are cartela gsm
daca are placa de retea wireless._
________________________________

Acum ciobănește vorbind hai să zicem că ai putea să afli ca este la mine
ce faci eu sunt in FIJI nu sunt în România, L-am cumpărat de pe un cearșaf întins pe jos pe stradă de la unul care vindea tot felul de gunoaie
Ai adresa mea de acasa de la mine să zicem din Lopătari un sat aiurea undeva pe la întorsura Buzăului
milițian la mine în sat este vărul meu dar ca să ajungă la mine trebuie să consume benzină măcar 4 litri să umble pe dealuri 4 litri să se întoarcă
el nu are mandat de percheziție
cum poate el să facă și ce să facă
dacă el nu are voie să intre în curtea mea
și eu mai am șî niște câini mari

sau hai să zicem că apare că este intr-un bloc la o scară de bloc sau la altă scară de bloc

ghici în care dintre apartamentele din blocul acela sau din blocul de vizavi se află!?

Si dacă știi așa cu aproximație 4 scări de bloc înseamna 2000 de apartamente de perchezitionat

si sa zicem ca semnalul iti apare ca este la mine acasa si in realitate nu este la mine acasa ci este cu 2 etaje mai jos de cât mine
șî îmi sparge ușa mea

și nu este GPS-ul tău în casa mea

câtă despăgubire crezi că o să îți cer tot restul vieții ca și abonament la plătit despăgubire că am fost speriat șî mă duc să îmi pună si doua stand-uri la inimă așa ca să am cum să iau și eu un fel de pensie de la tine pe ideea că mi-ai speriat și copii mi-ai făcut și părul alb acum nu mai mă plac femeile
și nici nu mai am curaj să mai muncesc pentru că mi-a intrat frica în carne și in oase acum mă sperii de orice și nu mai sunt bun de nci un fel de loc de muncă
așa că vreau să îmi intreții familia pentru că eu eram singurl care adunam fier vechi din gunoi și intrețineam o nevasta de 160 Kg bolnavă de doiabet si cei 6 copii
Așa că nu mai mă duc la nici un fel de loc de muncă că mă doare inima din cauza ta

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate DOAR DACA il aveai asigurat la o companie de telecomunicatii si plateai monitorizare pentru el.

Tu-l aveai asigurat?
Daca da, atunci contacteaza firma de telecomunicatii, da-le numarul de contract cu care l-ai asigura si cere-le sa-l caute!

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Romanii nu au nimic asigurat! nici măcar asigurare medicala nu au toti!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai ai actele de la el ai putea sa incerci la politie sa vezi daca se poate face ceva.

| microcasti a răspuns:

Daca e peste 300 de lei ca valoare, nici nu merita sa incerci ca te costa drumurile si timpul mai mult. Daca e sub, atunci poti incerca, dar cu siguranta nu prea se poate face nimic, nu se implica nimeni. Deci cam Nu e raspunsul