| vaslui a întrebat:

Daca un laptop este trimis prin fan courier si afara sunt -15 grade si transportul durează 3 zile. Poate sa apăra o defecțiune la laptop in urma acestei temperaturi?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desi daca un aparat este la frig si intra intr-o incapere calda intervine umiditatea care da poate cauza scurtsicuite pe placa de baza dar nu il deschizi imediat il lasi si tu vreo 30 de minute fara a il incarca la baterie si daca e umed il stergi il pui intr-un prosop, mare grija

| Miss25JK a răspuns:

Este foarte posibil sa se defecteze, dar ar putea fi captusita cutia cu polistiren si in cazul asta nu cred ca ar mai intra atat de mult frig in cutia cu pricina.

| nopainkiller a răspuns:

Salut"
Nu cred ca va aparea vreo defectiunea din cauza faptului ca afara este frig! Defectiunile apar atunci când curierul din clipe de neatentie scapa coletul jos sau alte momente!
Stai fara griji! Insa daca conditiile sunt extreme intervine o alta problema, timpul de livrare! S-ar putea ca timpul estimat de livrare sa fie prelungit!
Oricum tu plaseaza comanda si asteapta-ti coletul!

| lastmadafaka a răspuns:

De la vreme nu are ce sa pateasca, stai linistitwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca il pornesti imediat, pe scurt lasa-l la temperatura camerei minim 40 de minute fara a-i face altceva decat sa-l despachetezi, nimic altceva! Dupa nu vor mai fi probleme. Multa bafta.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar din doua motive poate sa se defecteze din cauza temperaturii joase:
1. Daca temperatura de stocare coboara sub +5 grade, timp mai indelungat (pot ingheta condensatoarele de calitate mai proasta, dar e posibil ca "efectul" sa se observe doar mai tarziu)
2. Daca este introdus brusc din frig in caldura, ceea ce produce condens. In acest caz, daca nu este suficient de uscat, apa face scurtcirvuit in electronica si se defecteaza iremediabil. Din acest motiv, NU se va introduce bateria si NU se va cupla la alimentator cel putin 1 ora dupa introducere in camera calda!

Daca cele 2 puncte sunt respectate, atunci nu va fi nici o problema din cauza temperaturii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu apare nici o defectiune la laptop, dar in momentul in care l-ai primit, trebuie sa-l tii intr-o camera incalzita normal, timp de 48 de ore, fara sa-l pornesti, ca orice posibilitate de condes din el, sa dispara si sa nu-i provoci soc sa-l arzi!

| LinxCont a răspuns:

Se poate citi in manualul utilizatorului, la ce temperaturi rezista. Exemplu HP Pavilion Notebook PC
Storage temperature: –20 to 60 ºC
Operating temperature: 5 to 35 ºC
De aici s-ar deduce ca rezista pana la -20grade.
E bine sa fie lasat cateva ore inainte de a-l porni, pentru a ajunge la temperatura camerei si pentru ca apa sa se evapore.
Daca laptopul e mai rece si e scos din ambalaj la temperatura camerei, vaporii de apa din aer se condenseaza si componentele din laptop vor intra in contact cu apa.