| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau să-mi bag wifi se poate fără calculator/laptop? Nu mai am nevoie dacă am tableta de aia mare cat un laptop aproape și telefon, dacă da, cum să mă adresez la aia cu netul?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai upc pur simplu bagi cablu si gata daca ai rds esti obligat sa faci setarile

| Valyasdfg a răspuns (pentru RAY):

Deci înainte eram pe cablu unde aveam cablul băgat în unitatea centrala la calculator, după aceea ne-am mutat la Digi și n-am mai băgat netul pentru că aveam wifi gratuit puternic de la vecini și s-a stricat și calculatorul și l-am vândut așa că nu m-am mai complicat?, acum e cu parolă, deci vreau opțiunea aia de la Digi cu tot cu net/wifi și nu știu dacă mă poate conecta doar din tableta sau telefon, nu mă prea pricep in astea.

| RAY a răspuns (pentru Valyasdfg):

Cei de la rds daca le ceri un router ei vor veni sa til configureze

| Începătorul988 a răspuns:

1. Nu ne intereseaza ca ai o tableta cat un laptop (nu exista un ecran pentru o tableta asa de mare).
2. Cat despre problema ta, nu poti baga, deoarece majoritatea furnizoriilor de servici de internet au nevoie pentru a face setarile dintr-un browser

| darrio2007 a răspuns:

Ceri celor de la Digi sa iti instaleze modem cu wifi.

| Valyasdfg a răspuns (pentru Începătorul988):

E aproape cat laptop.ul înseamnă că nu ai văzut.

| Începătorul988 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Oricum, nu poti compara o tableta cu un calculator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odată ce îl configurezi nu ai nevoie de nici pc. Acum majoritatea providerilor îți dau echipament gata configurat

| dannyel86 a răspuns:

Router-ul se configureaza prima data printr-un pc sau laptop conectat la net.
Furnizorul de internet iti poate oferi un model Wireless gata configurat, ce nu are nevoie de setari suplimentare. Dar asta trebuie sa vorbesti cu ei.
Apoi te conectezi Wi-fi pe tableta, telefon sau orice alt dispozitiv care poate avea acces la internet.

| Valyasdfg a răspuns (pentru dannyel86):

Păi ăia zic că eu n-am laptop și probabil trebuie să bage ceva mufă ce la tableta nu exista, că mno le zic să vină acasă, sămi bage wifi, și le dau tableta sau telefon și mă trezesc că nu pot face nimic

| dannyel86 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Precum spuneam, e nevoie de un pc sau laptop o singura data, pentru a face setarile necesare.
Apoi router-ul poate fi utilizat individual, potrivit destinatiei sale.