| 95Cosmin a întrebat:

*DAU FUNDA*
Recent mi-am luat un smart tv: SAMSUNG 40ES6710.As vrea sa stiu care este cea mai usoara modalitate sa ma connectez la internet? Am incercat sa bag cablul de net de la PC dar nu ma pot connecta...nu am IP`u de la GATEWAY si DNS Server... daca dau un telefon la RDS ma ajuta ei? Si ce trebuie sa le cer?

9 răspunsuri:
| XxAlexandruxX a răspuns:

Mi se pare ca televizorul are Wi-Fi ceea ce inseamna ca trebuie sa ai un router ca sa te poti conecta la el happy Funda

| Alexandru18 a răspuns:

Daca ai router cred ca te poti conecta prin wireless la reteaua ta de net...doar e smart TVhappy

| 95Cosmin explică (pentru Alexandru18):

Pai aia e ca nu am router...dar nu pot sa ma connectez cu cablul de net de la pc?

| danimotenel a răspuns (pentru 95Cosmin):

Daca tv are mufa pentru net inseamna ca merge si fara router, daca te intreaba ip, dns si celelalte le gasesti deschizand local area connection(la pc), apoi apesi pe butonul de sus de la suport, apoi pe butonul details si iti va aparea tot ce iti trebuie

| 95Cosmin explică (pentru danimotenel):

Mai amanuntit putin? Nu imi pot da seama unde trebuie sa intru.

| danimotenel a răspuns (pentru 95Cosmin):

Nu stiu daca ai fost atent la ce am zis insa faci asta numai daca are mufa, scrie pe undeva lan si acolo bagi cablul si faci ca aici http://www.youtube.com/watch?v=RyYaW9wD_TU&feature=relmfu numai ca atunci cand ajungi in network settings nu dai la wireless ci la wired si mai vezi tu mai departe, daca vrei sa o faci prin wireless descarci programul acesta http://www.youtube.com/watch?v=RyYaW9wD_TU&feature=relmfu
il instalezi il pornesti pui username (un nume care vrei) si o parola, si apoi dai start hotspot si faci exact ca in video.

| 95Cosmin explică (pentru danimotenel):

Stiu ce trebuie sa fac ca sa ma connectez dar nu stiu de unde sa iau DNS si GATEWAY...am gasit ceva gateway / dns folosind CMD dar nu am reusit sa ma connectez cu ele.

| danimotenel a răspuns (pentru 95Cosmin):

Daca nu ti le cere nu iti trebuie.

| Gabriel_Bogdan_2001 a răspuns:

Buna! Tocmai mi-am cumparat un smart tv Finlux si nu stiu cum sa bag jocuri.Dau Funda!