| Pescu a întrebat:

De cati w trebuie sa fie boxa daca am un amplificator de 25w? Am auzit ca trebuie sa fie minim 30, 35w pentru a nu depasi limta mecanica, esete corect?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Boxele să suporte cam odată și jumătate puterea debitată de amplif. Deci măcar 40W, să nu ai emoții și nici distorsiuni

3 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Limita mecanica? Nu e numai asta.
Eu stiu ca ampul e bine sa aiba x1.5 puterea nominală a boxelor.
E putin mai complicat decat excursia maxima a difuzoarelor.

| Frank51 a răspuns:

Daca vorbim de W reali, adica putere muzicala reala, atunci ai nevoie de o boxa cu 25W rms. Daca vorbim de o chinezarie, poti pune o boxa de 200w, pentru ca acei watti sunt energie disipata prin caldura, puterea muzicala reala fiind 20W laughing

| Pescu explică (pentru Uvox):

Multumesc tuturor. Am sa imi cumpar 2 boxe de 40w pentru proiectul meu cu boomboxul portabil la fizica. Multumesc