| JusTPauL a întrebat:

De ce alimentare am nevoie pentru un amplificator 2.1 80w*2 + 100w?
Tinand cont ca o sa fie legat la el 4 dif de 40w fiecare si 2 woofere de 20-40w aproximativ.
Încă o întrebare ar fi; dacă ieșirea de subwoofer este de 100w iar wooferele de maxim 80w. Tot pe canalul acesta pot lega și 4 tweetere?
Ps: tweterele sunt de la HK L7. Cred ca sunt destul de puternice.
Amplificatorul vreau sa îl pun la mașină. De asta întreb pentru ca am doar 12v de la bateria mașinii.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pune un aparat de masura la iesirea amplificatoarelor si masoara puterea lor reala.
Filmarile de pe Youtube sunt vrajeli.
Cu 500W putere de sunet se sonorizeaza un aer liber o piata cu mii de ascultatori.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru alimentarea unui amplificator, ai nevoie de o sursa de curent cu putere de 3x mai mare decat puterea totala maxima de iesire audio.
In cazul tau, ai 2 x 80W + 100W = 260W iesire maxima audio, deci ai nevoie de o sursa cu putere totala minima de 750W (preferabil cate o sursa separata pentru fiecare canal de amplificare).

Bateria ta de 12V din masina nu prea este suficienta pentru o asemenea sarcina.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde daca amplificatorul merge la 12 V. S-ar putea sa fie facut pentru 24 Volti, 220 Volti sau orice alta tensiune. Numai cineva care vede poate spune.

| JusTPauL explică (pentru Salontanul):

Scrie ca merge între 12-24v
Dar cred ca trebuie ținut cont de cata putere oferă și el la rândul lui.

| JusTPauL explică (pentru Bula):

Este un mini amplificator de 10cm/15cm. Nu pot pune alimentare separata pentru fiecare canal. De obicei amplificatoarele astea funcționează cu 5-24V
Ce ar trebui sa pun la amplificator sa poată funcționa în parametri normali?

Bula
| Bula a răspuns (pentru JusTPauL):

Un amplificator cu putere de iesire de 250-260W (asa cum ai scris tu) nu incape intr-o cutiuta de 10x15 cm.
Daca are doar asemenea marime fizica, atunci ti-ai luat ceva... fabricat pe vapor.
Multe aparate audio pirate au inscriptionate putere de 10x sau de 100x mai mare decat in realitate, pentru a fi vandute mai bine necunoscatorilor.
Se pare ca si amplificatorul tau este un asemenea produs, care - in realitate - are doar putere de iesire de 8.0W x 2 + 10.0W = 26W.
Pentru o asemenea statie de amplificare este nevoie de o sursa de 75W, adica sa poata debita 6.2A (adica puterea unui bec halogen de faza lunga).
Ca urmare, se poate alimenta chiar si de la bricheta masinii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru JusTPauL):

Daca scrie ca merge intre 12 si 24 n-ai voie sa bagi mai mult. Se arde. P=UxI. Deci pui 24 volti (ca-i maximum) si intensitatea cat mai mare ca sa obtii o putere cat mai mare.

| JusTPauL explică (pentru Salontanul):

De ce as avea nevoie sa măresc voltajul de la 12 la 24?

| JusTPauL explică (pentru Bula):

Sunt amplificatoare asa mici și cu 500w mono, cu cooler pe radiator.
Asta are 8x10 cu 3cm înălțime.
Sunt și de 3x4 de 15, 20w.
Asa sunt toate mini amplificatoarele. Normal se folosesc în boxele mici portabile. Sunt foarte multe vide-uri pe YouTube cu cei care construiesc asemenea boxe. Dar folosesc amplificatoare cu putere ceva mai mica de cât cel pe care l-am comandat eu.
Vreau sa îl folosesc la mașină.
Încerc sa ii adaug un TENSTAR ROBOT 1 pentru a mari voltajul de la 12 la 18 sau cât mai sus posibil.

Bula
| Bula a răspuns (pentru JusTPauL):

Daca le maresti tensiunea de alimentare, trebuie sa ai grija la tensiunea si curentul maxim suportat de componentele electronice din amplificator, mai ales la cele din etajul final de amplificare!

Amplificatoarele de 500W de asemenea marime mica sunt vrajeala, ca si a ta.
Doar asa ar putea disipa caldura produsa, daca ar avea racire cu azot lichid. tongue

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru JusTPauL):

Un alimentator de 24 de volti.

| JusTPauL explică (pentru Bula):

Nu știu care e treaba cu dimensiunile lor. Normal își face bine treaba din câte vad la cei de pe YouTube, iar recenziile la toate amplificatoarele sunt în medie 4.8, 4.9 la mii de recenzii.
Normal și la sistemele 5.1 L7, amplificatorul din woofer nu este de diminesiuni mari și totuși oferă sute de watti.
Acum ce o fi o sa vad peste o luna când ajunge, grija mea nu este ca nu e de calitate, mai degrabă ca nu știu exact cum sa îl alimentez corect.
Revin cu un comentariu la postarea asta când îmi ajunge și îl testez.

| JusTPauL explică (pentru Bula):

O sa pun aparat de măsură pe fiecare canal sa vad ce rezulta cu 12v. Normal cred ca am nevoie de 24v/10A ca ca scot maxim din ce poate el.
Dacă amplificatorul chiar oferă valorile alea la potențialul lui maxim, îmi este perfect pentru ce am eu nevoie.
La video cu amplificator mono nu m-am uitat, doar zic ca exista și mini amplificatoare cu puteri de 500w. Asta nu prea m-a interesat.

Bula
| Bula a răspuns (pentru JusTPauL):

Stii cum se masoara puterea de iesire?

Dar cum se calculeaza curentul consumat de amplificator?

Eu am calculat si repet:
Pentru o putere de iesire sunet de 260W (cat este totalul la tine) puterea sursei trebuie sa fie de minim 750W (de 3x).
La o putere de 750W:
- la alimentare de la 12V, curentul absorbit (din baterie) este 750W/12V=62,5A - asta omoara bateria de 75Ah in cateva secunde
- la alimentare de la baterie de 24V (de camion) esti mai norocos, fiind de capacitate mult mai mare (peste 300Ah), iar amperajul absorbit este doar jumatate ca la 12V (cca. 30A). O asemenea baterie este capabila sa alimenteze statia timp de aproape un jumat de ora.

Mai demult am proiectat si construit o statie de sonorizare in aer liber, cu putere de iesire de 60W (mono, 2 boxe de 50W fiecare), care a fost alimentat de la bateriile unui electrocar (60V).
Statia a fost folosita in padure si s-a auzit perfect la distanta de peste 2Km.
Dupa cca. 8 ore de functionare, bateria s-a descarcat.

| JusTPauL explică (pentru Bula):

Deci îmi omoară bateria acest mic amplificator dacă îl alimentez la 12v.
Care e diferența între un mic amplificator adăugat în plus pe mașină și un amplificator original care vin pe mașină din fabrica și dezvolta, în teorie 600w, dar nu omoară bateria?
Am pe cineva care are pe amg( dacă are importanta) harman/kardon..are cel puțin 600w. La maxim se simte fiecare fir de par cum vibrează, asa bass are. Totuși nu cedează bateria în câteva ore. Care e diferența?

| JusTPauL explică (pentru Bula):

Dacă tot te pricep la electronica, oferă-mi o alternativa, ce ar trebui sa mai adaug sa scot cât de cât ceva bun.

Bula
| Bula a răspuns (pentru JusTPauL):

Diferenta este in boxele proiectate pentru masina, impreuna cu amplificatorul.
Cu alimentare de 12V, un canal de amplificare simplu poate scoate pana la 4-4.5W pe o boxa de 4 Ohmi (sau 8-9W pe o boxa de 2 ohmi).
In cazul unui etaj diferential, puterea maxima este dublu.
In cazul unui amplificator stereo, puterea este dublata, iar pentru basi (subwoofer) mai este necesar un amplificator.

Cu un sistem bine calculat, facut si montat, puterea unui asemenea sistem maximalizat (cca 25W) este deja periculos in incinta inchisa al unei masini (din cauza presiunii acustice).