| xyz321 a întrebat:

Sal, am un subwoofer de 15" 300w (175w rms), pe 4 ohmi, si un amplificator cu iesirea de 100w rms pe 6-8 ohmi.
daca leg subwoofer-ul la amplificator si il tin la volum 90%, se arde finalul de la amplificator_?
mentionez ca, in cazul in care amplificatorul este dat la volum 100% am observat ca subwoofer-ul nu se "sufoca", deci acest subwoofer l-am pus si la 140w si nu am avut neplaceri cu sunetul.
deci, daca il leg la 100w si el suporta 175w doar ca e pe 4 ohmi, oare are ceva finalul amplificatorului?
oricum wooferul stiu ca nu are de suferit insa de final mi-e teama ca o sa se arda... sper ca ati inteles intrebarea. astept raspunsuri. multumesc.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

O să ai problemă cu ampliful mai mult ca sigur. Impedanţa difuzorului mai mică este suprasarcină pentru amplificator.
Apar fenomene tranzitorii chiar la putere mică, la pornire şi la oprire sau la cuplarea sursei de semnal pe care staţia le poate percepe ca scurt-circuit la o rezistenţă de sarcină mai mică. Sunt apoi vârfuri de semnal pe care nu ai cum să le controlezi din potenţiometrul de volum.