| anonim_4396 a întrebat:

De ce mi-a aparut deodata niste chestii colorate pe ecran si in mare parte era tot negru gen cateva dungi mai ciudate si apoi s-au oprit toata usb-urile si ecranul a ramas negru? Am tinut apasat pe buton sa il sting fortat si nu se stingea, am zis sa mai incerc odata si am numarat aproape 20 de secunde si nu s-a stins si apoi am stins de la sursa, credeti ca ar avea treaba si ca memoria pe hard e plina?

1 răspuns:
| 2EXA a răspuns:

Aceste dungi pe care le descrii, se numesc artefacte, si sunt provocate de placa video.
Mai exista crash-uri provocate de diferite programe, insa daca treaba asta ti se intampla frecvent, placa ta video este pe moarte.
Nu are nicio legatura cu memoria sau altceva; are legatura strict cu placa video.