| andreilre96 a întrebat:

Am vrut sa sterg placa video de praf,si i-am rupt din greseala ceva la cooler.
Am scos cooler-ul si i-am pus un radiator.
Am bagat placa video in slot,am jucat un meci de fifa,am pus mana pe spatele placii si am vazut ca frigea.
Am scos placa,am scos si radiatorul si i-am pus un cooler de sursa,am vazut ca se incinge si cu ala,am zis sa o las pana dimineata si o sa incerc din nou.
Dimineata am bagat placa la loc,am aprins calculatorul si cand mi-au aparut niste dungi pe ecran si dupa aceea s-a facut ecranul negru si asa ramanea, am lasat-o 30 de secunde cu ecranul negru si cand mi s-a stins calculatorul.
I-am dat drumul la calculator dar tot asa facea.
Am pus surubelnita de tensiune peste tot la placa si avea curent.
Treaba e ca mie beculetul de la monitor nu mi se face portocaliu, cand ramane ecranul negru,ramane verde.
Daca ramanea beculetul portocaliu la monitor,eram sigur ca placa video era arsa, acum ce o avea chiar nu pot sa-mi dau seama.

3 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Nasol ce pot sa spun. Pe placa video nu se depun scame cum e in sursa de curent. Tin sa cred ca ai dat jos grila de aluminiu de pe placa video, ai mesterit-o (sters de pasta termoconductoare) ai pus inapoi grila de aluminiu. Degeaba pui creioane de control pe o componenta care lucreaza la joasa tensiune, beculetul ti-se va aprinde dar tu nu ii cunosti valoarea care o ai pe placa video. Iti recomand cu caldura sa nu te chinui prea mult, bagi manuta in buzunar si iti faci cadou o placa video. Imi pare rau. Succese!

| andreilre96 explică (pentru AgathaRo):

Nu am inteles faza cu grila de aluminiu, care e?
Si placa video este arsa cumva sau nu?

Răspuns utilizator avertizat