| anonim_4396 a întrebat:

De ce monitoarele si televizoarele din 2000 erau patratoase si acum sunt wide?

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Foloseau alta tehnologie, cu tub catodic. Dispozitivele LCD nu mai necesita acel tub, si astfel nu mai trebuie sa fie asa mari, pot sa fie foarte subtiri.

| DryIce a răspuns:

E vorba de rezolutia 1280x1024. Este si acum 2500x2000 ceva de genu. Fiecare cum doreste asta are. Daca faci sistem 3 monitoare nu vei face din wide ca ocupa 2, 5 metri latime, si atunci faci din patratoase. Fie astea wide le pui in piciaore. Pe vremea aia placile video vechi nu cunoasteau rezolutie wide ca si acum.

| octav005 a răspuns:

Acel format este 4:3 cele patratoase. acum e wide adica formatul 16:9
un film s-au o poza pe tv cu tub patratoase. nu se vedea poza s-au filmul pe tot ecranul, se vedea si o margine neagra. acum pe cele wide se vede ecranul full.
tehnologia avanseaza

| CinevaNou a răspuns:

Au descoperit ca e mai confortabil pentru ochi ca imaginea sa fie wide. Ai unghiul de vedere mult mai mare pe axa X decat pe axa Y.