| Alexis7591 a întrebat:

De ce nu pot conecta camerele de supraveghere IP de la un router Huawei de la DIGi? De la un router de la TELEKOM se pot conecta. Care este motivul?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru accesarea camerelor de supraveghere trebuie sa ai un IP identificabil, fix.
La fiecare conectare pe reteaua Digi primesti alt IP (variabil), deci nu se poate face o conexiune stabila, cu adresa cunoscuta.
Pentru IP fix trebuie sa inchei alt fel de contract la Digi.

| Zaygon a răspuns:

Vezi ca digi iti ofera DDNS si doar trebuie sa faci portforwarding

| Alexis7591 explică (pentru Zaygon):

Și cum se face?

| Zaygon a răspuns (pentru Alexis7591):

Ca sa activezi ddns din contul de digi de pe siteul lor.
Dupa vezi pe net. Un punct de plecare: https://m.reolink.com/how-to-set-up-ddns-for-ip-cameras/

| AlexMh a răspuns (pentru Bula):

Se poate face foarte simplu prin DNS... ai optiune in digicare. Am toate camerele de la firma asa. Ca sa simplific lucrurile, daca nu esti in tema, DNS-ul e ca o adresa web, care functioneaza ca un intermediar intre ip-ul tau fix sau variabil (se imperecheaza mereu cand isi schimba ip-ul). In loc sa introduci IP-ul, introduci DNS-ul.

Bula
| Bula a răspuns (pentru AlexMh):

Stiu functia DNS-ului, dar am o mica nelamurire:
Daca am alt tip/model de router, iar la setarile WAN am orice tip de acces (PPoE, PPTP etc.), cu obtinere automata IP iar adresa DNS primar si secundar le inscriu, atunci va functiona sistemul cu accesarea camerelor?
Observ ca la Digi (si presupun ca si la alti ISP) adresele DNS primare si secundare raman neschimbate, chiar si dupa schimbarea IP (router-ul deconectat si reconectat).

| Zaygon a răspuns (pentru Bula):

Fiecare provider poate sa isi aleaga propriile adrese pentru DNS. daca nu iti convine iti poti seta si tu manual. In final tot la trust root se va ajunge.

| AlexMh a răspuns (pentru Bula):

Poate m-am exprimat eu gresit. E vorba de DyDNS = Dynamic DNS, nu ai treaba cu dns-urile pe care ti le-a asignat tie digi-ul. Poti sa le lasi ori pe alea, ori sa bagi de la google ori din alta parte, e irelevant. Trebuie doar sa iti pui DyDNS de la digi si il folosesti ca si cale de conectare, de pe telefon sau PC, din app pe care o folosesti. Nu uita sa iti dai forward la port.

Bula
| Bula a răspuns (pentru AlexMh):

Multumesc pentru indicatii!
Am unrouter Trendnet mai vechi cu care voi incerca o asemenea configurare.
Cum spui, aceasta metoda ar fi functionala si pentru conectarea unei imprimante cu conexiune de retea, de la distanta. Ramane si acesta in studiu.