| Fcsb_Andrey_1997_htZw a întrebat:

De ce se aude boxa de la unitate baraind?

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cel mai probabil mufa nu e bine bagata.

| lpavel a răspuns:

Nu e conectata mufa bine sau face legatura cu pamantul! Vezi ca boxa ar trebui sa aiba niste talpi subtiri de cauciuc poate s-a dezlipit vreunul sau poate toate, pune boxa pe ceva de plastic sau cauciuc!

| Arthiom a răspuns:

E o singura posibilitate, priza sau prelungitorul in care ai bagat calculatorul nu este conectata la impamantare, in felul asta, toti parazitii culesi de retea (paraziti=frecvente parazite radio sau de alta natura emise de becurile fluorescente, becurile cu led sau alt aparat din casa ta, chiar si de calculator in sine) nu sunt eliminati in impamantare, ci se pastreaza in sistem si boxele ii detecteaza. Daca priza e conectata la impamantare, si tot ai sunetul ala in boxe, inseamna ca sursa ta din calculator e cel mai probabil productie chinezeasca de masa, si ii lipseste componenta care elimina parazitii de care am vorbit, si anume un filtru EMI care arata cam asa https://ae01.alicdn.com/......XFXXX7.jpg
In cazul asta nu ai ce face decat sa iei alta sursa sau sa te duci la un service de electronice sa iti puna un filtru, in nici un caz nu umbla tu in ea.