| Fcsb_Andrey_1997_htZw a întrebat:

De ce se aude boxa de la unitate baraind? Puteti sa ma ajutati si e mine?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi sunete care popularse numesc "baraind".
1. Un barait de intensitate relativ continua, care se aude suprapus pe sunet, dar se aude si cand nu este semnal audio. Acesta se datoreaza unui condensator se filtraj din circuitul de alimentare a amplificatorului de sunet.
2. Un barait de intensitate variabila, creste sau scade in intensitate daca cablurile /amplificatorul sunt atinse cu mana sau cu obiecte metalice, iar volumul este 0. Acest fenomen se intampla cand se intrerupe circuitul de ecranare /"masa" de la intrarea amplificatorului audio.
3. Un barait care se aude in difuzor mai tare daca se mareste volumul, mai ales la sunete joase (basi). Cauza este defectarea difuzorului di boxa, din cauza suprasolicitarii.

| michael5813 a răspuns:

Daca vorbesti de interiorul carcasei calculatoruluiptr ca nu stiu ce boxa ar fi in interiorul unitatii, atunci cu siguranta e terminat un ventilator de racire...in general cel de pe placa video.