| xSega a întrebat:

De ce tot nu scad preturile la plăcile video dacă a trecut nebunia cu minatul?

8 răspunsuri:
| Roliii a răspuns:

Intreaba-i pe cei de la guvern

| NLS a răspuns:

"Nebunia" cu minatul nu a trecut, s-a intensificat, datorita aparitiei pe piata a altor monede care "promit" (Yotta, Electroneum...)
Chiar si scaderea valorii bitcoinului a fost un impuls pana la urma
(fa rost de bitcoin prin orice metoda cand e ieftin, pentru a-l vinde cand creste). Desi daca a scazut, nu inseamna ca primesti mai mult bitcoin pentru un block complet.
Exista zvonuri cum ca flagshipul noii generatii ce va aparea in toamna va costa 1500 euro sau mai mult.

| JusTPauL a răspuns:

Cred ca magazinele si-au facut stock-ul cand plecile video erau scumpe. Sa nu iasa pe minus trebuie sa tina de pret.

Bula
| Bula a răspuns:

La ORICE produs scad preturile, fiindca apar generatiile noi de produse.
La componente PC, durata de amortizare normala completa este de 3 ani (adica valoarea va deveni 0).
Ca urmare, si modelele de placi video sau alte componente se devalorizeaza pe piata, fiindca stocurile existente si de second hand bat jos preturile.

| EusebiuPWN a răspuns:

Au mai scazut, unele. Gtx 1060 3gb 1059lei. Gtx 1060 6gb 1359 lei. Probabil ca aparitia a noii generatii de placi video nVIDIA va mai stabiliza lucrurile.

| xSega explică (pentru EusebiuPWN):

Pe ce site ai găsit preturile astea?

| flixbuster a răspuns:

In principiu: pentru ca odata crescut pretul, atata vreme cat poporul cumpara, nu ai de ce sa il scazi (mai putin cazul in care te forteaza concurenta - cum a patit Intel de cand a lansat AMD procesoarele Ryzen).