| Gado13 a întrebat:

Cand scad preturile la placile video? Una care era 600 de lei acum e 1400.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand va exista un lider in Ro si va fi in stare sa arunce la gunoi penalii din guvern

Bula
| Bula a răspuns:

Cand chinezii vor vinde mai ieftin procesoarele.

| Gado13 explică (pentru Bula):

Chinezii astia...

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Nici atunci pentru ca pe piata mondiala speculantii se imbogatesc mereu.

Ia cazul combustibilului atunci cand bariuliul de petrol scade la bursa, la pompa pretul se mentine cam la fel fara scaderi importante... daca bariliul se mentine la acelasi nivel ca in anii precedenti, crezi vreodata ca preturile vor fi ca in anii anteriori? niciodata!
La fel si cu siliciul si cu tranzistoarele

Prosti suntem cu totii pentru ca nu boicotam

Prea multi pusti cumpara placi de 6000-10.000 de lei ca sa se joace jocuri video (piratate evident), tehnicienii si profesinistii cumpara si ei dar mai putin, adica sunt mai putini cei care scot bani de pe urma investitiei decat cei care au doar o pasiune in a cheltui bani aiurea

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cum se misca treaba, nu in urmatorul an, cel putin.

| Iote a răspuns:

Nu mai scad niciodata.
Imi amintesc ca prin 1996-2000 cineva spunea ca vor scade mult preturile la pc-uri. Au tot crescut treptat. Iar in ultimii ani au explodat. Acelasi laptop care in urma cu doi ani era pe la 1500 lei, acum este peste 3500. Nejustificat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca suntem in criza de semiconductori. Asta inseamna preturi mari si termene de livrare mari.
Termenul mediu de livrare la cei mai banali tranzistori a crescut de la 8 saptamani la 26 saptamani. La alte integrate e de 52 saptamani.

Se fac investitii in construirea de fabrici de semiconductori in europa si sua. Dar va mai dura cel putin 2 ani pana vor fi operationale si vor putea prelua comenzi.
Chiar si asa, nu se va reveni la preturile ante pandemie deoarece intre timp a aparut razboiul plus criza energetica, curand una alimentara.
Astea contribuie la devalorizare si scumpiri.

Deci nu se vor ieftini in urmatorii 2 ani. E vorba de toate electronicele, nu doar placi video