| Valentin1321 a întrebat:

De ceva timp am probleme cu internetul. Se opreste constant. Routerul l-am cumparat recent. Cand conectez aparatul primit de la digi in calculator si ma loghez internetul merge, dar cand il conectez la routerul wifi conexiunea se opreste constant. Va rog frumos sa ma ajutati.
P.S:asa pateam si cu routerul anterior

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

DACA ai numai pe wifi ai problema (adica, connectezi calculatorul la router prin fir, nu direct la internet, si nu ai probleme) si ai avut probleme si cu fostul router, atunci:
pe Android si pe Windows 10 (in store) exista o aplicatie numita WiFi Analyzer, cu care poti sa vezi cate retele fara fir sunt pe fiecare canal (sunt 13 canale, nr. 13 nu e folosit decat in unele tari), de asemenea si puterea fiecarui semnal, trebuie sa gasesti un canal cat mai liber (cat mai putine retele fara fir, iar daca toate canalele sunt ocupate, atunci cu retele cu semnalul cel mai slab), dupa care te duci in pagina de administrare a routerului si fortezi canalul respectiv, foarte probabil ca acum canalul e pus pe "auto" care inseamna ca atunci cand vede ca e prea plin respectivul canal se muta pe altul, monent in care asta iti taie netul, si cum sunt numai cateva "favorite" (5, 7 si 11 am ipresia)
atunci o sa constate ca si ala e ocupat, iar o sa se mute, etc.

o solutie CATEGORICA la problema asta e sa iti iei router wireless cu noua frecventa - 5GHz, astea vechi sunt pe 2. 4GHz si pe frecventa asta merg si mousii fara fir (RF), device-urile bluetooth (toate, nu numai mousii), etc... costa mai scump si trebuie sa ai un telefon cat de cat nou (nu mai vechi de 2-3 ani), dar merita, eu am si nu am nici o problema vaga, in plus respectivele routere au in acelasi timp si 2. 4GHz, deci daca ai musafiri sau ceva asemnator o sa mearga in continuare.

8 răspunsuri:
| Apollo007 a răspuns:

Schimba routerul sau cauta sa vezi daca e disponibil vreun update de firmware pentru routerul tau. Daca nici asa nu merge incearca sa vorbesti cu cei de la digi

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns:

In legatura cu "dar cand il conectez la routerul wifi conexiunea se opreste instant". se opreste routerul sau nu se poate conecta pc-ul?

| andrefrancais a răspuns:

Trebuie sa suni pe cineva de la reteaua ta de net si sa-l repare sau sa-l configurezi tu daca stii.

| Valentin1321 explică (pentru Signori_Gianmario_1993):

Timp de 15 minute functioneaza si dupa apar probleme cu conectarea

| Valentin1321 explică (pentru andrefrancais):

I-am sunat dar spun ca este ceva cu routerul.care de cand l-am cumparat face probleme

| Valentin1321 explică (pentru ziftode):

Care dintre aplicatii?

| ziftode a răspuns (pentru Valentin1321):

In setarile routerului, asta e la setarile wireless, acolo unde stabilesti numele retelei fara fir, eventual, daca e intr-un "easy mode" (am vazut routere cu asa ceva) incearca sa il bagi in advanced mode

| Valentin1321 explică (pentru ziftode):

Am reusit mersi mult.nu am stiut care canal este bun fiindca sunt mai multe aplicati pe market cu acelasi nume