| TheViperCorleone a întrebat:

De o zi nu ma mai pot conecta la internet de la pc. Modemul functioneaza si toate beculetele inclusiv de internet sunt verzi. Dar pc-ul nu se poate conecta prin fir.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Pe WiFi merge? Dacă da, atunci verifică să nu fie tras cablul din vreo mufă sau întrerupt. Fă o probă cu un alt cablu, care știi că e OK. Dacă așa merge - schimbă cablul!
Dacă tot nu merge, e posibil ca portul ethernet al modemului să fi murit. Sau placa ta de rețea.

6 răspunsuri:
| Cartofescu a răspuns:

Inseamna ca e stricat

| TheViperCorleone explică (pentru mihai69):

Merge pe wifi

Bula
| Bula a răspuns:

Scoate modem-ul din priza pentru un minut, dupa care il pui inapoi. Peste inca un minut (tomp in care se incarca soft-ul) modemul va fi functional din nou.
In caz ca nu functioneaza nici atunci, verifica cablurile de conexiune, scotind si bagand inapoi toate mufele (atentie la clema mica de fixare, sa nu se rupa de la fortare! ).
In ultima instanta suna la deranjamente, la furnizorul tau de internet, ei vor depana si repara defectul.
.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Dacă îi merge pe WiFi, ISP-ul nu are nicio vină, și nici nu prea are cu ce să-l ajute.
=====
@TheViperCorleone: verifică așa cum am zis mai sus cablul și conexiunile.

| DubbleD a răspuns:

Cablul este stricat

Bula
| Bula a răspuns (pentru mihai69):

N-am vazut raspunsul ca-i merge wi-fi, scuze.
I-am indicat procedura generala de urmat de catre un necunoscator...