| nosferatu32 a întrebat:

Dece sunt ieftine laptopurile care au componente de la AMD si care chiar sunt puternice?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Iti voi raspunde cu alte intrebari: de ce Samsung e mai ieftin decat Apple?
De ce o dacie e mai ieftina decat un BMW? Si exemplele pot continua...
Raspuns: pentru ca marcile renumite au piese mai bune si sunt facute cu mai mare atentie, de aceia sunt si mai bune, mai rezistente! Bafta!

| nosferatu32 explică (pentru lpavel):

Nu prea am inteles!
Sa inteleg ca laptopurule care au componente de la AMD, chiar daca sunt ieftine sunt totusi de calitate, rezistente.
Ce ar fi mai bine sa aleg? un laptop cu Intel sau cu amd tinand cont ca laptopurile amd sunt ieftine si performante( pana in 1500 laptop cu procesor amd 2.9 Ghz)

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca procesoarele au ramas la nivelul generatiei "486", care s-au imbunatatit cu diferite "adaosuri", ca pomul de craciun, doar viteza de lucru fiind crescuta.
Procesoarele Pentium deja reprezinta complet alta conceptie so mod de fnctionare, mai avansata decat "486".
Cu mai mult de un deceniu inainte, s-a mai promis si urmatoarea generatie de catre "Intel", cu nume Sixtium", dar se pare ca acel proiect nu s-a reusit (inca), au preferat mai degraba sa dezvolte sistemele multi-core si frecventa de lucru mai mare, cu functii adaugate.

| gelu1970 a răspuns:

Intr-adevar laptopurile cu componente amd sunt ceva mai ieftine daca e sa compari doua procesoare cam de aceeasi "talie"
nu inseamna ca Intel e mai bun ca amd.
eu am laptopuri si pc cu amd si Intel insa nu pot sa spun ca unul sau altul da mai mult randament.
in ultimele modele Intel intr-adevar personal cred ca au depasit cu putin pe cei de la amd insa consumul si temperatura de asemenea sunt mai mari decat in amd.
Intel de asemenea, ca marca, dedica mult mai mult in publicitate, si toate acestea au costuri.
in concluzie nu pot spune ca unul e mai bun decat celalalt. fiecare cumpara componentul ce se adapteaza necesitatilor lui.
PS: daca imi aduc bine aminte arhitectura X64 amd o folosea de ceva timp cand cei de la Intel au inceput sa o introduca.
deci depinde de gusturile fiecarui individ in a alege o marca sau alta.
bafta.

| lpavel a răspuns (pentru nosferatu32):

Greu mai esti de cap... big grin Amd e dacia iar Intel e bmw!