| glasx a întrebat:

Deci de 2 zile dupa ce aprins calculatorul la o ora de cand e pornit iti da shut down singur, am testat sa vad da ca are legatura cu temperatura m-am uitat in task manager de cand e pornit dupa ce sau facut 20 de minute l-am inschis si am asteptat 10 minute sa se rateasca si dupa l-am lasat sa mearga ruland un film dupa 40 de minute iar s-a inchis am incercat asta tot asa doar ca adaugam inca 10 minute pana la 50 defeicare data cand se facea cat mai lipsea ca sa se faca o ora se inchidea deci oare din ce cauza face asa? si cum as putea sa-l repar?
Mersi anticipat

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica temperatura CPU in BIOS, imediat dupa ce s-a oprit.
Daca temperatura este peste 60 grade, atunci problema este cu cooler-ul.
Daca temperatura este sub 60 grade, atunci poate ai un condensator defect (pe placa de baza, dursa, etc.).

| glasx explică (pentru Bula):

Vroi'ai sa zici sursa?
sau cei aia dursa?

| gabicoo a răspuns:

Trebuie schimbat coolerul, sau trebuie sa pui pasta termoconductoare

| glasx explică (pentru Bula):

Specific, ca ventilatorul de la cooler nu se invarte decat 2 secunde de la pornire si 2 cand opresc calculatorul in resc cand este aprins nu se invarte...

| glasx explică (pentru gabicoo):

Pasta inca nu sa intarit si are cam 2 ani de cand am pus-o

Bula
| Bula a răspuns (pentru glasx):

Sursa
scuze.

Bula
| Bula a răspuns (pentru glasx):

Cat este temperatura CPU imediat dupa ce se opreste?
E indiciu foarte important!