| Gabrieljokio a întrebat:

Deci...eu vreau sa creez o noua partitie din Windows (Chappyde 10 GB și când dau îngustare volum (shrink volume) îmi arată ca am spațiu liber 800 MB si eu am 300 GB disponibil pe Windows (Chappy

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Windows nu iti permite sa faci o partitie mai mica din cauza idexarii si "paging file".

Cauta in Start "Advanced system settings" si dai click pe Tab-ul Advanced.
La performance click pe Settings, iar pe tab-ul advanced.
In partea de jos ar trebui sa ai "Virtual memory" -> click pe Change.
Debifeaza "Automatically manage paging file size for all drives", dupa care bifezi "No paging file" si click pe Set.

Mergi iar in "Advanced system settings" > System protection.
Selecteaza aici partitia C:\ si bifeaza disable system protection.

Acum dai un restart si o sa mearga.

PS: Recomand ca dupa ce dai shrink sa refaci setarile cum erau.

1 răspuns: