| SkyZ0 a întrebat:

Vreau sa instalez windows-ul pe un hdd de 500gb si as dori sa stiu ce numar trebuie sa scriu in casuta care imi apare cand dau sa creez o noua partitie as vrea sa creez o partitie de 200gb iar restul sa ramana 300gb dau funda si vot tongue

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

In casuta respectiva scrii 200000, pentru ca dai dimensiunea in megabytes. Iar la a doua partitie lasi exact cat a ramas. Atentie, e important sa creezi si a doua partitie, altfel Windows o sa-ti vada numai 200 GB. Succes!

4 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

200 ( daca iti cere in GB ) sau 204800 ( daca iti cere in MB )

| RoccoSuasito a răspuns:

Dupa cum a spus si Hirako scrie 204800. Partitia o sa ti-o arate de 199, 9.

| SkyZ0 explică (pentru RoccoSuasito):

Dar restul de gb trebuie sa creez alta partitie sau se creaza singura?

| RoccoSuasito a răspuns (pentru SkyZ0):

Eu am partitionat un hdd de 500 in 3 partitii: C de 49, 9; D de 199, 9 si E de 215 GB. Din cate am inteles tu vrei 2 partitii: C de 200 GB si inca una de cati GB mai raman. Dupa ce o creezi pe cea de 200 iti arata cati GB mai sunt disponibili (iti arata cifra in MB). Apasa sa creezi o noua partitie si introdu cifra aia care arata cat a mai ramas disponibil.