| Enigmatic04 a întrebat:

Vreau sa dau Shrink Volume ca dupa sa dau New volume ca sa fac o noua partitie. Mai am 26gb de memorie pe care o pot folosi pe ce vreau eu dar cand dau shrink volume imi apare ca pot da doar 3gb. Ma poate ajuta cineva? Vreau sa fac o partitie de 19gb

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai 26Gb liber, atunci dai New Volume si setezi la 19Gb marimea, dupa care vor mai ramane 3Gb libere.

Si nu, NU e vorba de MEMORIE, ci de PARTITIE. tongue

| Bizon95 a răspuns:

Shrink volume depinde de defragmentare
defragmentarea NU poate fi perfecta pentru ca anumite fisiere nu pot fi mutate
deci 3G e tot ce poti sa faci shrink, poti sa dai si o defragmentare inainte, poate, poate

insa solutia e ORICUM periculoasa, pentru ca se poate oricum strica sistemul de fisiere
eu recomand full backup, stergere si refacere de partitii asa cum ai nevoie

daca insa e partitia de windows, atunci NUMAI cu reinstall windows... sorry!