| anonim_4396 a întrebat:

Deoarece aplicatie WhatsApp e detinuta acum de catre Facebook iar Facebook nu este nicidecum o firma serioasa, o arata colectarile de date pe care le fac, desi WhatsApp a fost conceput prin a fi o aplicatie total criptata chiar si fata de creatorii si detinatorii sai, ceea ce nu se mai intampla acum, cu boti,filtrare de mesaje considerate de ei periculoase, verificare, verificare mesaje suspecte si asa mai departe, pe scurt isi pot baga nasul oricand la ceea ce discuti si ce trimiti si ce faci. Deci contravine cu faptul ca este criptata integral discutia; ca si cum cineva te vede din spatele unei oglinzi, iar tu nu-l poti vedea pentru ca tu te vezi pe tine in acea oglinda.
Intrebarea care survine de ce nu trecem toti pe Telegram?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil că cei de care zici, au ajuns la concluzia ca nu au nimic interesant de tăinuit.
Și ăștia de 13 +, normal că vor căuta altceva, fiindcă vor intimitate deplină când fac schimb de nuduri.winking

18 răspunsuri:
| repen a răspuns:

Pentru ca oamenii cu o varsta 30+ sau ceva in gen nu cred ca o sa inteleaga si probabil o sa zica ca e mai usor pe whatsapp si chestii de genul

| Apokales a răspuns:

Este o problema de timp, deja cei ce isi vor datele protejate s-au mutat pe alte aplicatii mai serioase. Chiar si eu am inceput de nebun sa folosesc browser-ul Brave pentru protejarea datelor, chiar daca sunt un nimeni pentru marile corporatii.

| Simpatic a răspuns (pentru repen):

Si pentru ca ei considera mai ales cei trecuti bine de 40+ ca pozele lor cu pisici si filmuletele de la munte nu vor interesa pe nimeni sa le vada.

| Simpatic a răspuns (pentru Apokales):

Nu stiam de acest browser.
Dar ce motor de cautare folosesti, are unul propriu sau cum?
Eu ca motoare de cautare folosesc duckduckgo

| mgtow a răspuns:

Orice mediu de comunicare e spionat si multi habar nu au, de cand s-a inventat telefonia serviciile secrete au fost active in mediile astea. In Rusia erau multi activisti in trecut care nu tolerau razboiul rece si erau impotriva KGB si al presedintelui Reznev, dar din greseala nu stiau ca KGB verifica cu usurinta mediile de comunicare, au fost prinsi si torturati prin gulag, torturi pana la moarte. Wasap e apa sfintita nu te macina pe chestia asta

| Dragosdoar a răspuns:

AU o monopol prea mare. Astia pot sa devina si cenzuristi de tip China, Oamenilor nu le mai pasa ca nu respecta niste valori de intimitate, watapp are stickere si functii cool si oamenii nu vor sa renunte la ele. BTW, am telegram, dar nu prea reusesc sa i conving si pe ceilalti sa faca la fel.

| Werrich a răspuns (pentru Dragosdoar):

Da, ei se justifica cum ca "Telegram e de la rusi"

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru repen):

Serios? Eu am peste 60 de ani, am o gramada de prieteni cam de varsta mea care au trecut pe Telegram, Signal, Viber, etc. Stii ce-i curios? Cei tineri nu au prea trecut. Au ramas tot pe WhatsApp. Si ce sa nu inteleaga? Daca intelegi WhatsApp, le intelegi si pe celelalte. Sunt similare, unele pana la identitate.

| Apokales a răspuns (pentru Simpatic):

Te pune sa-ti alegi duckduckgo, google si mai erau cateva, nu le-am retinut.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca... multor persoane nu le prea pasa. Ok, vad si citesc ce zicem noi acolo. Si? thinking
Pai la ce vorbesc eu pe WhatsApp pot sa zic si acum aici sau la o persoana pe care abia o cunosc.

Da, ei trimit inapoi nu stiu ce informatii selective, pe baza a ceea ce caut eu, se folosesc de asta ca statistici, asa... asa ca eu tot ingredientele pe care vreau sa le pregatesc pentru cină le cumpar, nu altele pe baza a ceea "afla" ei de la mine big grin

| T0T a răspuns:

Fiecare folosește ce vrea. Eu nu înțeleg de ce te preocupa așa mult restul. Sau nu îți place că lista de contacte este goală pe Telegram? Eu oricum vorbesc acolo cu cine vorbesc mai des.
Poate Signal e și mai bun decât Telegram. Telegram are probleme cu semnalul. Interfața și posibilitățile de acolo sunt, din punctul meu de vedere, peste cele de pe WhatsApp. Însă nimeni nu poate nega calitatea aplicației WhatsApp, dar nici a Facebook-ului. Dacă crezi că ai ceva de ascuns sau îți e frică îți îți văd ăia..., stai fără grijă, oricum o să se întâmple, cel mai probabil. Mai toate aplicațiile, site-urile îți iau date. Să nu mai zic de sistemul de operare al telefonului... Datele tale oricum ajung la cineva.
Datele sunt criptate, însă nimeni nu te asigură că ele nu pot fi decriptate la nevoie. Nimeni nu minte din punctul ăsta de vedere, dar depinde cum interpretezi tu lucrurile.

| Simpatic a răspuns (pentru Apokales):

Eu folosesc mozilla patchuit de mine si in alte zile Onion, care mi se pare unul dintre cele mai bune browsere din punct de vedere a criptarii, are desigur mozilla la baza asa cum brave acesta am citit ca are chromium.

| T0T a răspuns (pentru Simpatic):

Tu știi cine finanțează Onion (cred că te referi la Tor)?

| NLS a răspuns:

Whatsapp nu apartine de Facebook de acum, ci din 2014.
Si Telegram e cam la fel din punct de vedere al securitatii, pentru ca pentru a avea criptare integrala trebuie obligatoriu sa se foloseasca Secret Chat.
Si in plus, sursa nu e pe deplin publica.

Singurul care e Open Source si poate fi verificat mai indeaproape, e Signal.

Totusi eu prefer momentan Telegram, insa securitatea nu e deloc motivul, ci uneltele (stergerea si editarea mesajelor, trimitere fisiere mari, trimitere imagini fara comprimare, trimitere fisiere cu orice extensie, apel audio si video, mesaj audio si video... Si folosirea unui nickname in loc de numarul de telefon pentru gasirea si adaugarea cuiva... (inca nu am incercat functia niciodafa, sper sa si functioneze) )

| Drimmero a răspuns:

Pe mine unul ma doare-n b0la de ceea ce face Wapp-ul si Facebook-ul pentru ca nu folosesc Facebook, deci nu voi fi afectat. Daca intr-adevar se va face cum se preconizeaza cu divulgarea pe Facebook atunci wapp-ul va deveni istorie.

| anonimg a răspuns:

Nu conteaza ce aplicatii se folosesc, deoarece absolut toate trebuiesc sa fie supuse legilor fiecarei tari.
Infractorii nu pot fi verificati daca informatiile ar fi criptate integral asa cum se lauda companiile producatoare de aplicatii (care se lauda). Or fi criptate -cum zic ei- dar daca este nevoie, datele vor fi decriptate. Lauda exista doar pentru ca utilizatorul de rand sa aiba mai multa incredere in aplicatie, si nimic mai mult.
Dar un guvern trebuie sa aiba acces la orice date si la orice ora. Si asa infractorii fac ce vor ei; cu cat mai mult daca nu ar mai fi urmariti.
Deci dupa parerea mea, tot ce misca pe internet, vazut sau nevazut de noi, este cercetat si "decriptat" de guverne la cerere.

Ce nu imi place mie este obligativitatea acestor cookies, carora nu le vad un rost legitim. Pentru ce trebuie sa stie un site toata activitatea care o fac pe internet? Cookie-urile sunt doar o strategie de marketing. Dar prin aceasta se incalca -chiar daca in mod legal- intimitatea utilizatorului. (Oricum guvernele incalca -prin multe din legile lor- drepturile si libertatile cetatenilor).
Cookie-urile pentru mine sunt doar cersetorie. In trecut ocoleam tarabele acelora care vindeau haine, si mai ca ma obligau sa cumpar de la ei. Asa este si cu aceste cookie-uri. Sunt ani de cand nu mai trec pe la acele tarabe; s-au si desfiintat intre timp.
La fel sunt si aceste cookies: cersetorie 100% fara niciun "dar" sau "poate". Dizgratios. Le sterg dupa fiecare sesiune. Cand vreau pot sa folosesc si browsere diferite. Le accept ca nu am incotro.

| Simpatic a răspuns (pentru T0T):

Mare parte functioneaza din donatii asa cum a inceput si proiectul Mozilla.
Nu stiu cine mai sta in spatele lor acum.
Stiu de catre cine a fost creat si pentru ce.

| T0T a răspuns (pentru Simpatic):

Nicicum.
„The bulk of the funding for Tor's development has come from the federal government of the United States, initially through the Office of Naval Research and DARPA."

„As of 2012, 80% of The Tor Project's $2M annual budget came from the United States government, with the U.S. State Department, the Broadcasting Board of Governors, and the National Science Foundation as major contributors"

https://en.wikipedia.org/wiki/Tor_(anonymity_network)

„The Tor Project, a private non-profit that underpins the dark web and enjoys cult status among privacy activists, is almost 100% funded by the US government."

https://surveillancevalley.com/......nment-ties