| Ionut3222 a întrebat:

Detin momentan un kit PC format din:

AMD FX 8320 + 16gb ram ddr3 + gtx 770

Doresc vand placa de baza si procesorul, mai pun o diferenta si sa iau:

i7 4790k si o placa de baza z97 Asus.

Intrebarea mea este:

Se merita efortul tinand cont ca tot ce fac pe pc este: browsing/joc garry'smod/joc cate vreun joc AAA la lansare in storyline si cam atat?

Cea ce caut este un raspuns mai rapid in OS si mai multa putere pe single threaded.

Răspuns Câştigător
| Knu a răspuns:

I7 4790k este generatia a 4-a de procesoare, pe 22 nm, care este deja mult depasita, mai inceata, deci nu merita banii. Pentru ceea ce vrei tu iti recomand in primul rand un SSD, iar ca procesor, un i5 7600 sau 7600k, daca vrei sa-i faci si OC. Eu zic ca este mai mult decat de ajuns, placile de baza cu socketul asta fiind la un pret accesibil.

1 răspuns:
| TheSpecialCat a răspuns:

Nu merita, deoarece ete o pierdere de timp si nu s-ar observa nici o diferenta.;-)