| Marian_Laurentiu_1997 a întrebat:

Daca am placa de Baza cu Format DDR3 si 6GB RAM DDR3 merge sa pun procesorul AMD Ryzen 3 cu placa Grafica Integrata AMD Vega 11 DDR4?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Care e modelul placii tale de baza mai exact? Si ce model de Ryzen 3? Oricare ar fi, cel mai sigur 100% nu se potriveste. Ryzen 3 e facut pentru DDR4.

| anonimg a răspuns:

Producatorul placii de baza spune ce tipuri de procesoare suporta placa de baza.
Dar nu prea vad cum o placa de baza veche sa poata suporta un model nou de procesor. Mai concret, "combinatia" ta nu va merge. Modelul placii viceo nu prea conteaza atunci cand aceasta este integrata. Placa de baza nu poate duce procesorul respectiv. Mai mult, posibil ca procesorul sa nu poata intra in slotul lui pentru ca este de un alt format.

| Ineys a răspuns:

Ce soclu are placa de baza si ce soclu are procesorul? De asta depinde totul.

| marinaru777 a răspuns:

Verifica modelul placii de baza si vezi ce configuratie suporta, Start/search scrii dxdiag e un test din windows iti arata modelul placii de baza