| Strepix a întrebat:

Detin un Acer Aspire 5736Z si vreau sa imi schimb placa video. Momentan am Mobile Intel 45 Express Chipset Family care e de 64mb cred. Stie cineva pana la cat suporta placa mea de baza sa pun alta mai buna (512 / 1gb)?

2 răspunsuri:
| 2P a răspuns:

La laptop nu poti, Placa video ce o ai acum e lipita pe procesor si nu se schimba, laptopul va muri cu acea placa video

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video a ta este integrata in procesor (nici macar lipita cum a zis "zoofil"). Ea se poate schimba dar o data cu procesorul ceea ce-i foarte complicat pentru ca nu se prea fac pocesoare cu acelasi socket ca cel anterior. Chiar si placile video dedicate, la laptop, sunt lipite pe placa de baza si se pot schimba doar intr-un service bine dotat.