| Kaennox a întrebat:

Am si eu un AMILO Notebook de la Fujitsu Computers Simens si are o placa video integrata(Mobile Intel (R) Series Express Chipset Family) in placa de baza(cred), si intrebarea este daca ii schimb placa de baza ii pot pune o placa video dedicata?

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

Nu ii poti schimba placa de baza, iar placile vide dedicate sunt oricum nimicuri.
Placile de baza pentru laptop sunt de obicei facute pentru sasiul pe care il va folosi laptopul respectiv, si nu sunt foarte multe modele de unde ai putea alege.
Daca vrei gaming pe laptop trebuie sa scoti 4000 de lei din buzunar pe putin.
O seara buna.

| Kaennox explică (pentru Seby90):

Multumesc...mai bine imi iau un desktop pc cu 2000 de lei si mai bun!

| Seby90 a răspuns (pentru Kaennox):

Corect, cu 2000 de lei iti faci un super gaming pcwinking.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare laptop are sloturi si pentru placi video dedicate, asa ca trebuie doar sa cumperi una care sa se potriveasca.

| Seby90 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Gresesti.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Seby90):

Nu gresesc deloc. Si laptop-ul meu are doua placi: una integrata in placa de baza si una dedicata.

| Seby90 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta nu inseamna ca TOATE vor avea, sunt putine care au, si daca au atunci vor avea placa vide dedicata. Iar cea integrata este procesata de procesor, atunci cand esti in windows sau privesti filme. In momentul in care intrii intr-un joc se va activa placa video care "dormea" pana in momentul acela pentru ati putea oferi performanta. Cum ziceam, daca ar fi avut slot de placa video are si placa video dedicata. Laptopurile ieftine nu stiu ce este asa ceva. In special netbookurile.

| Kaennox explică (pentru Ioandelasal):

Depinde si ce laptop! de exemplu al eu l-am cumparat in 2010 si am dat ~2500 lei pe el si e "praf", adica ce ma fac eu la gaming cu 64 VRAM, procesorul e mai bunicel, Intel Core 2 Duo 2.00 GHz si 300 GB HDD, 3 GB RAM.

| laptopnews a răspuns:

Din pacate nu! Recomandarea este sa cauti un model cu placa video dedicata!
Succes!

| Kaennox explică (pentru laptopnews):

Mai bine imi iau un desktop pc cu 2000 de lei si vad eu de unde monitor dupa aia decat sa iau un laptop cu 3000-4000 de lei!

| laptopnews a răspuns (pentru Kaennox):

Gasesti laptop-uri cu video dedicat si mai ieftine, dar depinde pentru ce il folosesti! happy
Daca nu ai nevoie de portabilitate, e ok si un sistem desktop! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista acel model de laptop si in varianta cu placa video dedicata, atunci cauta asa si puna o placa de baza cu video dedicat, altfel nu poti sa-i pui video dedicat. Ai grija ca acea placa de baza cu video dedicat foloseste si alt sistem de racire!